Yenidoğan 7. Hafta

Bebeğiniz nasıl büyüyor

Bebeğiniz yeni doğan görünümünü kaybetti ve gerçek küçük bir insan gibi görünmeye başlıyor! Onu dik tuttuğunuzda daha kararlı ve uyanık görünmesi muhtemeldir.

Küçük çocuğunuz karnının üzerindeyken, sanki mini baskı yapıyormuş gibi başını ve göğsünü bir iki saniye kaldırabilir. Bütün bunlar onun için önemli bir kilometre taşı olan başını kontrol etmeyi öğrenmesine yardımcı olur.

Siz ve bebeğiniz arasındaki bağ her geçen gün büyüyor. Konuştuğunuzda etrafına bakmayı bırakıp size odaklanabilir, hatta sizi dinlemek için dikkat kesebilir. Onunla konuşmaya devam edin.

Evde dolaşırken ne yaptığınızı açıklayın ve mümkün olduğunca bebeğinize okuyun. Bu onun için sadece eğlenceli ve rahatlatıcı olmakla kalmaz, aynı zamanda dil gelişimine de yardımcı olur.

Hayatınız: Doğru çocuk bakıcısını bulmak


Birkaç ay veya bir yıl içinde işe geri dönmeyi planlıyorsanız, çocuk bakımı hakkında düşünmek için asla çok erken değildir. İyi kreşlerin genellikle uzun bekleyen listeleri vardır, bu yüzden aramaya ne kadar erken başlarsanız o kadar iyi olur.

Şimdiye kadar, muhtemelen genç bebekleri olan diğer annelerle arkadaş oldunuz. Deneyimlerinizi aynı şeyleri yaşayan insanlarla paylaşmak, küçük bir çocuğunuz olduğunda çok değerli olabilir. Ancak, bebeklerinin gelişimini kendinizle karşılaştıran ebeveynler için endişelenmeyin. Bebekler kendi hızlarında gelişir ve bir arkadaşınızın bebeği önce belirli gelişime ulaşırsa endişelenmenize gerek yoktur.

Bu hafta bilmeniz gerekenler

Bebeğiniz her kelimenizi dinlemekten zevk alır. Bebeğinizin bu aşamada ne kadar iyi duyabildiğini öğrenin, işitme duyusunun gelişmesine yardımcı olun.