Yenidoğan 3. Hafta

Bebeğiniz nasıl büyüyor

İnanmak zor olabilir, ama bebeğiniz nerede ise bir aylık! Karnı üstünde yataken başını kaldırmaya çalıştığını görebilirsin. Kafasını bir yandan diğer yana çevirebilir. Ayrıca kol ve bacak hareketlerinin kaslarının kontrolünü kazandıkça daha düzgün olduğunu fark edeceksiniz.

Bebeğiniz muhtemelen henüz herhangi bir uyku düzeninde olmayacak. Ama yine de ona gece gündüz arasındaki farkı öğretmeye başlayabilirsiniz. Büyüdükçe, uyku düzenleri daha düzenli hale gelmeye başlayacak.

Bebeklerin bu dönemde ihtiyaç duyduğu ortalama uyku miktarına bakarsanız her bebek için farklı olduğunu göreceksiniz. Ama zamanla, bebeğiniz için en uygun süreyi ve zaman dilimini keşfedeceksiniz.

Hayatınız: Uykusuzluk ile başa çıkmak


Bu dönemde nasıl hissettiğinizi açıklamanın tek bir yolu var: bitkin. Uyku yoksunluğu her yeni ebeveynin hayatının sıkıntısıdır.

 

Peki ne yapabilirsin?

 

Bebeğiniz uyuduğu zaman sizde uyumaya çalışın ya da en azından dinlenmeye çalışın. 

Olumlu kalmaya çalışın. Daha büyük çocukların ebeveynleriyle konuşmak yardımcı olabilir. Daha önce bunları yaşadılar ve yorgunlukla başa çıkmak için herhangi bir ipucu vermekten mutluluk duyacaklar. Yeterli demir alıp almadığınızı kontrol etmek için doktorunuzla konuşabilirsiniz.

Yorgun hissetmek bebeğinizin ağlamasıyla başa çıkmayı zorlaştırabilir. Bazen sanki sürekli ağlıyormuş gibi görünebilir. Ağlamasının nedenlerinden bazılarını bilmek, onunla daha kolay başa çıkmanıza yardımcı olabilir.

Doktorunuzdan en iyi şekilde yararlanın. Beslenme konusunda sorun yaşıyorsanız onunla veya emzirme danışmanınızla konuşun. Çok fazla süt, meme ağrısı, çatlak meme uçları ve mastitis yaygın sorunlardır, ancak birçok tedavi yöntemi de mevcuttur.

Şu anda biraz telaşlı hissedebilirsiniz ama bunun çok normal olduğunu bilin. Zamanla herşey yerine oturacaktır.

Bu hafta bilmeniz gerekenler

Bebeğinizin bağışıklık sistemi hala gelişmektedir, bu nedenle ilk yılında sık sık hastalanabilir. Bebeğiniz ateş çıkarırsa ve ne zaman doktora görünmesi gerektiğini öğrenin.


Kendinizi ihmal etmeyin. Doğumdan sonraki altı hafta ila sekiz hafta boyunca aile doktorunuzdan randevu almayı deneyin, böylece doğum sonrası check-up'ınızı yapabilirsiniz. 


Pelvik taban egzersizlerinize uyuyor musunuz?

 

Doğumdan sonra kaslarınızın iyileşmesine yardımcı olmak ve inkontinansı önlemek için gereklidirler. Kendinizi çiş sızıntılarına karşı korumak zihinsel sağlığınız için de iyidir.