Yenidoğan 2. Hafta

Bebeğiniz nasıl büyüyor

İki haftalık bebeğinizin doğal refleksleri çok önemlidir. Kasları her geçen gün  güçleniyor, emerek, kavrayarak, meme ucunuzu ararken ve göz kırparak egzersiz yapıyor.

Bazen gözü ile seni yakalar ve sana bakar. Bu, dikkatli bir şekilde geriye bakarak, gülümseyerek ve onunla sohbet ederek cevap vermek için mükemmel bir fırsat. Göz teması, yenidoğana bağlanmak için harika bir yoldur.

Tüm bebekler farklıdır ve bazıları diğerlerinden daha sakindir. Ama küçük çocuğunuz saatlerce ağlıyorsa kolik olabilir. Uzmanlar kaç bebeğin kolikten muzdarip olduğundan emin değiller, ancak bebeklerin yüzde beş ila yüzde 20'sinin bunu yaşadığı düşünülmektedir.

Bebeğinizde kolik varsa, birkaç hafta zor geçebilir, ancak hala başa çıkmak için yapabileceğiniz çok şey vardır. 

Bebeğinizin ağlamasıyla ilgili endişeleriniz varsa, sağlık ziyaretçiniz veya doktorunuzla konuşun. Ve unutmayın ki, diğer tüm zor aşamalarda olduğu gibi, bu da geçecektir!

Hayatın: Babayı unutma


Eğer bir ilişkiniz varsa, küçük çocuğunuza konsantre olurken partnerinizin duygularını unutmak kolay olabilir. Ama birlikte olduğunuzu hatırlamak önemlidir. 

Bazen, yeni babalar bir bebeğin üzerindeki tüm dikkatleri biraz kıskanabilirler. Ya da belki de bebeğine senin kadar yakın olmadığından endişe ediyor ve babaların nasıl bağlandığına dair bazı tavsiyeler istiyor.

Eşiniz geçmişte bebeklerin etrafında çok fazla zaman geçirmediyse, huysuzken küçük çocuğunuzu yatıştırmakta başarısız olabilir. Ağlayan bir bebeği babalarında rahatlatabileceğini telkin etmek ona yardımcı olabilir.

Eşinizin yenidoğana bağ kurmak için ten tene dokunuş harika bir yoldur. Baba bekelerinde sakinleştirici bir bebek masajı deneyebilir veya haftada birkaç kez banyo yaptırabilir.

Eşinizin de desteğinin sizin için ne kadar önemli olduğunu unutmayın. İlk günlerinde babayı mümkün olduğunca yardım etmeye teşvik edin.

İhtiyacınız olursa, profesyonel yardım almaktan korkmayın. Doğum sonrası belirtilerinizden herhangi biriyle ilgili endişeleriniz varsa veya duygusal olarak baş etmekte zorluk çekiyorsanız, doktorunuzla veya aile hekiminizle iletişime geçin.

Bu hafta bilmeniz gerekenler


İki haftalık emzirmeden sonra, muhtemelen her zamankinden daha fazla sorunuz var. Emzirirken neler yiyip içebileceğinize dair bilgi edinin, kafeinin bebeğinizi etkileyip etkilemeyeceğini keşfedin ve anne sütünü arttırmak için ipuçları alın.


Mümkün olduğunda evden çıkmaya çalışın. Diğer yeni annelerle tanışmaya ilişkin ipuçlarını bulun ve ihtiyacınız olan yardımı nasıl alacağınızı keşfedin.


Çoğu bebek zaman zaman beslendikten sonra biraz süt kusar. Ancak bu durum bebeğinize bir rahatsızlık veriyor gibi görünüyorsa, reflü önlemeye yönelik ipuçlarımız yardımcı olabilir. Ve bir yemekten sonra sıkıntılı görünüyorsa, ancak süt getirmiyorsa, gizli reflüden muzdarip olup olmadığını öğrenin.


Onu güvende tutarken yenidoğanı yıkamanın keyfini çıkarın.