Yenidoğan 1. Hafta

Bebeğiniz nasıl büyüyor


Ailenizin en yeni üyesinin gelişini tebrik ediyoruz! Yenidoğan bir bebek ile yaşamak büyülü olduğu kadar bunaltıcı da olabilir ve yeni yaşamınıza uyum sağlamanız biraz zaman alacaktır. Küçük çocuğunuz rahim dışında yaşama alıştığında sizden bol miktarda sevgi ve kucaklamaya ihtiyaç duyacaktır.

Son dokuz ayın rahatlığından sonra, bebeğinizin etrafındaki tüm ekstra boşluk hala onun için garip bir histir. Manevra için çok fazla alana sahip olduğu için sarsıntılı, koordinatsız bir şekilde hareket ettiğini fark edebilirsiniz. Büyüyen kaslarını kontrol etmeyi öğrendikçe hareketleri daha akışkan hale gelecektir.

Uyuyan bebeğinizi izlerseniz, döngü halinde nefes aldığını görürsünüz. Bir dakika hızlı ve derin olabilir, sonra bir sonraki yavaş ve sığ olabilir. Muhtemelen ara sıra homurdanma sesleri de duyacaksınız. 

Bu tamamen normaldir ve bebeğinizin üşüttüğünün bir işareti değildir. Ancak, bebeğinizin nefes almasıyla ilgili herhangi bir endişeniz varsa doktorunuzun görmesini tavsiye ederiz.

Hayatınız: Beslenmeyle başa çıkmak


Emziriyorsanız, işler başta zor görünse bile sonrasında kolaylaşır, bu yüzden kendinize sabırlı olun. Bu zamanlarda kendinizi motive etmek için emzirmenin bebeğinize ve size olan faydalarını düşünün.

Yeni anneler genellikle bebeklerinin yeterince beslenip beslenmediğini merak ederler, özellikle de beslendikten sonra hala aç görünüyor veya ağlıyorsa. Bebeğinizin yeterince süt aldığını gösteren işaretleri görmek için uzman tavsiyemizi okuyun.

Emzirme ile ilgili çok soru sormak zorundasınız. Rahatlamak için bir mücadele olabilir, özellikle sezaryenden çıktı iseniz, önerilen pozisyonları deneyin veya bebeğinizi doğru şekilde nasıl kontrol edeceğinizi keşfedin.

Ebe bakımından geçtikten sonra, ebenizden veya doktorunuzdan her zaman yerinde tavsiye alabileceğinizi unutmayın. Ayrıca yardımcı olabilecek A'dan-Z'ye emzirme yardımlistemizi de görebilirsiniz.

Biberonla besliyorsanız, muhtemelen sorularınız da olacaktır. Belki de bebeğiniz için en iyi formülün hangisi olduğunu merak ediyorsunuz ya da bebeğinizin ne kadar formüle ihtiyacı olduğundan emin değilsiniz. Daha fazla tavsiyeye ihtiyacınız varsa doktorunuzla konuşun.

Yeni bir bebekle yaşamı stresli buluyorsanız, yalnız değilsiniz. Yeni annelerin çoğu doğumdan sonraki ilk hafta boyunca lohusa sendromunu deneyimler, bu da sizi yorgun, ağlamaklı ve sinirli hissetmenizi sağlayabilir. Bu muhtemelen değişen hormonlarınızdan kaynaklanır ve muhtemelen sadece birkaç saat veya gün sürer. Tamamen normal olmasına rağmen, başa çıkamazsanız ebe veya doktorunuzla konuşun.

 

Bu hafta bilmeniz gerekenler


İlk birkaç hafta içinde yeni doğmuş bir bebekle başa çıkma kılavuzumuzu inceleyerek ilk günlerden itibaren en iyi şekilde yararlanın.


Bebeğinizin bezinde ne olacağını biliyor musunuz?

 

Bebeğinizin kakası söz konusu olduğunda neyin normal olduğunu ve neyin olmadığını öğrenin. Ayrıca, bebeğinizin göbek bağına nasıl bakacağınızı keşfedin.
Bebeğinizin doğumunu resmi kurumlara bildirmeyi ve kimlik kartını almayı unutmayın.


Her ebeveyn gibi, muhtemelen karyola ölümü olarak da bilinen ani bebek ölüm sendromundan (SIDS) endişeleniyorsunuz. Bu nadir de olsa, riskleri azaltmak için güvenlik önlemleri almak önemlidir.