Yenidoğan 5. Hafta

Bebeğiniz nasıl büyüyor

Bebeğiniz artık her iki gözü bir nesneye odaklanabiliyor, bu yüzden dünyayı her zamankinden daha ayrıntılı olarak görüyor. Daha karmaşık tasarımları, renkleri ve şekilleri tercih etmeye başladığını fark edebilirsiniz. Hareketi de takip edebilir, bu yüzden yüzünün önünden geçen basit bir çıngırağa tepki verir. Ama gözden kaybolduğunda, var olduğunu bile unutacak!

Bebeğinizin ilk üç ayı dördüncü üç aylık dönem olarak bilinir ve beyin gelişimi için önemli bir zamandır. Küçük çocuğunuz hızlı bir şekilde yeni nesneleri unutsa da, hafızası her zaman gelişiyor. Doğmadan önceki sesinizi biliyordu. Ve muhtemelen kokunuzu da tanıyor ve rahatlatıcı buluyor.

Küçük çocuğunuzla dışarı çıkmaya hazır mısınız?

 

Küçük bir bebeğiniz olduğunda evden ayrılmak organize etmek zor olabilir. Ancak manzara değişikliği, bebeğinizi yeni deneyimlere tanıtmanın harika bir yoludur ve ruh halinizi gerçekten iyileştirir. Dükkanlara basit bir yürüyüş bile gününüzün iyi geçmesine pozitif katkısı olur.

Hayatın: Kardeş Kıskançlığı


Başka çocuklarınız varsa, yeni bir erkek kardeşi veya kız kardeşi olma durumunu kabul edemediğini fark edebilirsiniz. Büyük çocuğunuz, bebeğinizi beslerken kıskanabilir ve dikkat isteyebilir, hatta bebeği geri göndermenizi isteyebilir. 

Büyük çocuğunuzun sizinle ve eşinizle yalnız başına bolca zaman geçirmesini sağlamaya çalışın. Her birinin sırayla bebeğinize bakabilirsiniz, diğer ebeveyn ise ağabeyi veya kız kardeşi ile zaman geçirir. Tek bir ebeveynseniz, arkadaşlarınızın ve ailenizin yardımına başvurun veya bir çocuk bakıcısı düşünün.

Yeni bir bebek geldiğinde büyük çocukların biraz daha fazla dikkat istemesi veya uyku, yiyecek veya lazımlık eğitimi ile ilgili sorunları olması nadir değildir. 

Bu hafta bilmeniz gerekenler

Pelvik taban egzersizlerinizi (Kegels) olabildiğince sık yapmaya devam edin. Çok fazla iyileşme hissetmeseniz bile, devam edin. Bir fark olması haftalar alabilir.