Yenidoğan 6. Hafta

Bebeğiniz nasıl büyüyor

Doğduğundan beri bebeğiniz size ve eşinize giderek daha fazla bağımle hale geliyor. Sizi gördüğünde zevkle tekmeleyerek , en sevdiğiniz insanlar olduğunuzu açıkça ortaya koyabilir. Ve onunla ne kadar çok kucaklaşır, gıdıkar ve oynarsanız, ilk gerçek gülümsemesini görme şansınız da o kadar artar.

Bebeğiniz de çevresine daha duyarlı hale geliyor. Örneğin, kapı zili gibi ani seslere tepki verdiğini fark edebilirsiniz. Bu şaşırtıcı yeni duyguyu anlamaya çalışırken zıplayabilir, ağlayabilir ve hatta sessiz kalabilir.

Muhtemelen bebeğinizin en sevdiği sesler sizin ve eşinizin sesleri olacaktır. Onunla konuşmak, birşeyler okumak, şarkı söylemek veya ses çıkarmak için her fırsattan yararlanın.

Bebeğiniz ne hakkında konuştuğunuzu anlamasa bile, sesinizi duymasına izin vermek daha sonra konuşmayı öğrenmek için harika bir temeldir. Hangi kelimeleri kullandığın önemli değil. Odanın etrafındaki nesneleri gösterebilir ve renklerini ve şekillerini tanımlayabilir, ne yaptığınıza dair açıklayıcı bir yorum yapabilir veya aile ve arkadaşlar hakkında konuşabilirsiniz.

Hayatınız: Doğum sonrası kontrolleriniz


Önümüzdeki birkaç hafta içinde, doktorunuz sizin ve bebeğinizin iyi durumda olduğundan emin olmak için doğum sonrası bir kontrol yapmalıdır. Herhangi bir sorunuz veya endişeniz varsa veya baş etme konusunda sorun yaşıyorsanız, doğum sonrası kontrolünüz bunu gündeme getirmek için harika bir fırsattır.

Birçok yeni anne, özellikle kolik ile uğraşıyorsa veya doğum sonrası depresyondan muzdaripse bunalmış hissederler. Doktorunuz çok tecrübelidir ve amacı sizi yargılamak değil size sadece yardım ve destek olacaktır. 

Doktorunuz iyileştiğinizden emin olmak için size fizik muayene önerebilir. Demirinizin düşük olmadığından emin olmak için onunla beslenme hakkında da konuşabilirsiniz. Muhtemelen kontrasepsiyondan bahsedecek ve sizin için en iyi yöntem olanı bulmanıza yardımcı olacaktır.

Tekrar seks yapmaya hazır hissediyorsanız, doğum sonrası kontrolünüzden önce denemeye değer olabilir. Bu şekilde, herhangi bir rahatsızlık hissederseniz, ameliyatlı iken ortaya çıkarabilirsiniz. Ama acele etmeye gerek yok. Pelvik taban egzersizlerinize ayak uydurun, çünkü bunlar tekrar denemeye hazır olduğunuzda seksin daha tatmin edici olmasına yardımcı olabilir.

Bu hafta bilmeniz gerekenler

Bebeğiniz gündüz geceden daha fazla uyursa sinir bozucu olabilir. Uygulayacağınız uyku stratejileri işleri tersine çevirmenize yardımcı olabilir. 


Göğüs ve biberonla besliyorsanız veya karıştırıyorsanız, adet dönemleriniz kısa süre içinde tekrar başlayabilir. Adet döneminiz başlamadan iki hafta önce gebe kalmak mümkündür, bu yüzden şimdi doğum kontrol yöntemini düşünmeye başlamak isteyebilirsiniz.


Sadece emziriyorsanız, bebeğiniz altı aylıktan küçükken hamile kalma olasılığınız daha düşüktür. Ancak tamamen güvende olmak istiyorsanız, emzirirken kullanabileceğiniz doğum kontrol yöntemleri vardır.