Yeşil çay ve bitki çayları hamile kalmama yardımcı olabilir mi?

Çok çeşitli bitkisel ve yeşil çaylar mevcuttur. Bazı çay şirketleri, ürünlerinin doğurganlığınızı tasarlamanıza veya artırmanıza yardımcı olabileceğini iddia ediyor. Peki bu tür iddialarda herhangi bir gerçek var mı?


Önce yeşil çayları alalım. Yeşil çay taze çay yapraklarından yapılırken, siyah çaylar fermente çay yapraklarından yapılır. Yeşil çay, doğal folik asit olan B vitamini ve folat içerir. Ayrıca magnezyum, kafein gibi mineraller ve polifenoller gibi antioksidanlar içerir.


Polifenoller vücudunuzun hücrelerini kansere ve diğer hastalıklara yol açabilecek hasarlardan korur. Ayrıca iltihabı azaltmaya ve vücudunuzdaki dokulara kan akışını iyileştirmeye yardımcı olabilirler. Polifenoller, doğurganlığı ve yumurtlamayı da etkileyebilir, ancak uzmanlar etkilerinin tümünün olumlu olup olmadığını henüz bilmiyorlar.


Yeşil çayda bulunan bileşikler bazı koruyucu sağlık yararları sağlayabilir, ancak yeşil çayın doğurganlık üzerindeki etkileri konusunda çok az araştırma yapılmıştır. Bu nedenle, yeşil çay içmenin hamile kalmanıza yardımcı olabileceğini gösteren net bir kanıt yok.


Günde bir veya iki fincan yeşil çay içmenin size herhangi bir zarar vermesi pek olası değildir. Ancak yeşil çay kafein içerir. Çok fazla içmemeye dikkat edin, özellikle de kahve ve siyah çay içiyorsanız. Kafein ve doğurganlık sorunları arasında net bir bağlantı olmamasına rağmen bu bir uyarıcıdır ve düzenli olarak çok fazla tüketirseniz sağlık sorunlarına neden olabilir.


Diğer bitki çaylarının da hormonları, doğurganlığı ve anlayışı etkilediği söyleniyor. Ancak, bitki çayları konusunda çok az araştırma yapılmıştır ve bunları içmenin hamile kalmanıza yardımcı olma olasılığı düşüktür.


Bitki çayları doğal olmasına rağmen, zararsız veya her zaman güvenli oldukları anlamına gelmez. Yeşil çay da dahil olmak üzere bazı çaylardan çok fazla içmek hamile kalırsanız potansiyel olarak zararlı olabilir. Gebe kalmanıza yardımcı olması için herhangi bir bitki çayı denemeye karar verirseniz, önce doktorunuza danışın veya hemşirenize başvurun.


İnsanların doğurganlıklarını artırmaya çalıştıkları en yaygın türlerden bazıları şunlardır:


Agnus castus (chasteberry): Bu hormonları dengelemek ve adet dönemlerini düzenlemek için kullanılır ve ayrıca bazı kısırlık türlerinde yardımcı olabileceği iddiaları da vardır.

Isırgan: Isırgan otu yaprakları, iltihaplanmayı azaltmak için yüzyıllardır kullanılmaktadır. Isırgan çayı genel bir tonik ve detokslayıcı olarak kullanılır ve doğurganlığa yardımcı olduğu söylenir.

Ahududu yaprağı: Ahududu bitkisinin yaprağıdır. Bazı kadınlar bunu doğum sancılarına yardımcı olmak için kullanır, bazıları ise doğurganlıklarını artırmak için kullanır. Adet dönemlerini daha düzenli hale getirmeye yardımcı olabileceği ve genel bir sağlık verici tonik görevi görebileceği iddia edildi.

Bayan manto: Bu, dönemleri daha düzenli hale getirdiği söylenen yaygın bir bahçe bitkisidir.


Yeşil çay özü, hamburger, folik asit ve diğer vitamin ve mineralleri içeren bir besin takviyesi üzerine küçük bir çalışma yapılmıştır.


Takviye alan kadınların üç ay sonra hamile kalma olasılığı daha yüksekti ve ayrıca adetlerinde ve hormon seviyelerinde değişiklikler gördü. Bununla birlikte, sadece 90 kadın katıldı, bu nedenle ekin gerçek bir fark yaratıp yaratmadığını kesin olarak söylemek mümkün değil.


Çaylar ve infüzyonlar da dahil olmak üzere Çin bitkisel ilaç karışımları, sağlığı iyileştirmek için binlerce yıldır kullanılmaktadır. Bazı geleneksel Çin otlarının doğurganlığı artırabileceğine ve kadınların hamile kalmasına yardımcı olabileceğine dair kanıtlar var.


Ancak bu tür ilaçlar dikkatli kullanılmalıdır. Diğer ilaçlarla etkileşime girebilir ve bazen ciddi yan etkileri olabilir. Çin bitkisel infüzyonları denenmiş ve test edilmiş bir tedavi değildir ve eğer bunları düşünüyorsanız, önce doktorunuzla konuşmalısınız.


Hamile kalırsanız, doktorunuza veya ebenize seçtiğiniz çay ilacını içmeye devam etmenin güvenli olup olmadığını sorun.

0 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör