Yüksek riskli kadınlar için meme kanseri riskinin azaltılması

Doktorunuz aile geçmişinizi değerlendirdiyse ve meme kanseri riskinizi artıran başka faktörlere sahip olduğunuzu tespit ettiyse, riskinizi azaltacak seçenekleri tartışabilirsiniz, örneğin:


Önleyici ilaçlar (kemoprevansiyon). Seçici östrojen reseptör modülatörleri ve aromataz inhibitörleri gibi östrojen bloke edici ilaçlar, hastalık riski yüksek olan kadınlarda meme kanseri riskini azaltır.


Bu ilaçlar yan etki riski taşır, bu nedenle doktorlar bu ilaçları meme kanseri riski çok yüksek olan kadınlar için ayırır. Faydaları ve riskleri doktorunuzla tartışın.


Önleyici cerrahi. Göğüs kanseri riski çok yüksek olan kadınlar, sağlıklı göğüslerinin cerrahi olarak alınmasını tercih edebilir. Hem meme kanseri hem de yumurtalık kanseri riskini azaltmak için sağlıklı yumurtalıklarının alınmasını seçebilirler.

0 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

diyetle meme reddi geçen var mı

Hatice Hiranur DişçekenBir sure bizde de oldu ara ara ama diyetle gecti sukur Hanım Oğuz ÜlkerSıkı diyet yaptığımda tekrar emmeye başladı ve kusmalarımız bitti. Allah yardımcınız olsun çok zor süreç