Vajinismus nedir, türleri, belirtileri, nedenleri ve tedavisi

Bazı kadınlar için vajinal kaslar, vajinal penetrasyon girişiminde bulunduklarında istemsiz veya sürekli olarak kasılır. Buna vajinismus denir. Kasılmalar cinsel ilişkiyi engelleyebilir veya çok acı verici hale getirebilir.


Nazik bir pelvik muayene tipik olarak kasılmaların nedenini göstermez. Cinsel işlev bozukluğu hem erkeklerde hem de kadınlarda ortaya çıkabilir ve genellikle tedavi edilebilir.


Uzmanlar tam olarak kaç kadının vajinismusa sahip olduğunu bilmiyorlar, ancak bu durumun nadir olduğu düşünülüyor.


Vajinismus türleri


Vajinismus iki türe ayrılır:


Birincil vajinismus: vajinal penetrasyon asla sağlanamadığında

İkincil vajinismus: vajinal penetrasyon bir kez sağlandığında, ancak artık mümkün olmadığında, potansiyel olarak jinekolojik cerrahi, travma veya radyasyon gibi faktörlere bağlı olarak

Bazı kadınlarda menopozdan sonra vajinismus gelişir. Östrojen seviyeleri düştüğünde, vajinal yağlama ve elastikiyet eksikliği, ilişkiyi ağrılı, stresli veya imkansız hale getirir.


Vajinismus nedenleri


Her zaman vajinismus için bir neden yoktur. Ama aşağıdaki durumlarda ortaya çıkabilir.


  • geçmiş cinsel taciz veya travma

  • geçmiş acı verici ilişki

  • duygusal faktörler

  • Bazı durumlarda doğrudan bir neden bulunamaz.


Teşhis yapmak için doktorunuz fizik muayene yapacak ve tıbbi ve cinsel geçmişinizi soracaktır. Bu geçmişler, kasılmaların altında yatan nedene dair ipuçları vermeye yardımcı olabilir.


Vajinismusun belirtileri


Vajinal kasların istem dışı kasılması vajinismusun birincil semptomudur ancak durumun şiddeti kadınlara göre değişir. Her durumda vajinanın daralması içeri girmeyi zorlaştırır veya imkansız hale getirir.


Vajinismusunuz varsa vajinal kaslarınızın kasılmalarını yönetemez veya durduramazsınız.


Vajinismusun, vajinal penetrasyon korkusu ve penetrasyonla ilgili azalmış cinsel istek gibi ek semptomları olabilir.


Vajinismuslu kadınlar, vajinaya herhangi bir şey sokulduğunda sıklıkla yanma veya batma ağrısı bildirirler.


Vajinismusunuz varsa, bu cinsel aktivitelerden hiç hoşlanmayacağınız anlamına gelmez. Bu rahatsızlığı olan kadınlar hala cinsel zevki hissedip arzulayabilir ve orgazm olabilir.


Vajinismus teşhisi


Vajinismus teşhisi genellikle semptomlarınızın tanımlanmasıyla başlar. Genel olarak vajinismusun tanı ve tedavisi pelvik muayene gerektirir.


Vajinismuslu kadınların pelvik muayene konusunda gergin veya korkulu olması yaygındır. Doktorunuz bir pelvik muayene önerirse, muayeneyi sizin için olabildiğince rahat hale getirmenin yollarını tartışabilirsiniz.


Bazı kadınlar, üzengi kullanmamayı ve muayene için farklı fiziksel pozisyonlar denemeyi tercih etmektedir. Doktorunuzun ne yaptığını görmek için bir ayna kullanırsanız kendinizi daha rahat hissedebilirsiniz.


Bir doktor vajinismustan şüphelendiğinde, muayeneyi genellikle ellerinden geldiğince nazikçe yapacaklardır.


Penetrasyonu kolaylaştırmak için ellerini veya tıbbi aletlerini vajinanıza yönlendirmenize yardımcı olmanızı önerebilirler. Doktorunuzdan muayenenin her aşamasını size anlatmasını isteyebilirsiniz.


Muayene sırasında doktorunuz herhangi bir enfeksiyon belirtisi veya yara izi arayacaktır.


Vajinismusta vajinal kasların kasılması için fiziksel bir neden yoktur. Bu, vajinismusunuz varsa, doktorunuzun semptomlarınız için başka bir neden bulamayacağı anlamına gelir.


Vajinismus için tedavi seçenekleri


Vajinismus tedavi edilebilir bir hastalıktır. Tedavi genellikle eğitim, danışmanlık ve alıştırmaları içerir.


Cinsel terapi ve danışmanlık


Eğitim tipik olarak anatominiz ve cinsel uyarılma ve ilişki sırasında neler olduğu hakkında bilgi edinmeyi içerir. Vajinismus ile ilgili kaslar hakkında da bilgi alacaksınız.


Bu, vücudun parçalarının nasıl çalıştığını ve vücudunuzun nasıl tepki verdiğini anlamanıza yardımcı olabilir.


Danışmanlık sizi tek başınıza veya partnerinizle içerebilir. Cinsel bozukluklar konusunda uzmanlaşmış bir danışmanla çalışmak yardımcı olabilir.


Gevşeme teknikleri ve hipnoz aynı zamanda rahatlamayı da sağlayabilir ve cinsel ilişkide daha rahat hissetmenize yardımcı olabilir.

0 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

çocuklarda hipermetrop için gözlük

4 yaş oğlumda arpacık için gittiğimiz göz doktorunda rutin ilaçlı ölçüm yapıldı. Hipermetrop var gözlük kullanacak denildi. Bir gözü 3,25 bir gözü 2,75 çıktı ama daha düşük gözlük verdi. Çocukta bir b

Ekran Alıntısı.JPG