Meme kanseri riskini azaltmak için ne yapmalıyız

Günlük yaşamınızda bazı değişiklikler yapmak, meme kanseri riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir.


Doktorunuza meme kanseri taramasını sorun. Doktorunuzla klinik meme muayeneleri ve mamogramlar gibi meme kanseri tarama muayenelerine ve testlerine ne zaman başlayacağınızı tartışın.


Taramanın yararları ve riskleri hakkında doktorunuzla konuşun. Birlikte, hangi meme kanseri tarama stratejilerinin sizin için doğru olduğuna karar verebilirsiniz.


Meme farkındalığı için kendi kendine meme muayenesi yoluyla göğüslerinize aşina olun. Kadınlar, meme farkındalığı için kendi kendine meme muayenesi sırasında göğüslerini ara sıra kontrol ederek göğüslerini kontrol edebilirler. Göğüslerinizde yeni bir değişiklik, yumru veya diğer olağandışı belirtiler varsa derhal doktorunuzla konuşun.


Göğüs farkındalığı meme kanserini önleyemez, ancak göğüslerinizdeki normal değişiklikleri daha iyi anlamanıza ve herhangi bir olağandışı belirti ve semptomu belirlemenize yardımcı olabilir.


Alkol alıyorsanız ölçülü olarak alkol alın.


Haftanın çoğu günü egzersiz yapın. Haftanın çoğu gününde en az 30 dakika egzersiz yapmayı hedefleyin.


Postmenopozal hormon tedavisini sınırlayın. Kombinasyon hormon tedavisi, meme kanseri riskini artırabilir. Hormon tedavisinin yararları ve riskleri hakkında doktorunuzla konuşun.


Sağlıklı kilonuzu koruyun. Kilonuz sağlıklıysa, o kiloyu korumaya çalışın. Kilo vermeniz gerekiyorsa, bunu başarmak için doktorunuza sağlıklı stratejiler sorun. Her gün yediğiniz kalori miktarını azaltın ve egzersiz miktarını yavaşça artırın.


Sağlıklı bir diyet seçin. Sızma zeytinyağı ve karışık kuruyemişlerle desteklenen bir Akdeniz diyeti yiyen kadınlarda meme kanseri riski azalabilir. Akdeniz diyeti çoğunlukla meyve ve sebzeler, kepekli tahıllar, baklagiller ve fındık gibi bitki bazlı yiyeceklere odaklanır. Akdeniz diyetini uygulayan kişiler kırmızı et yerine zeytinyağı, tereyağı ve balık gibi sağlıklı yağları tercih ederler.

0 görüntüleme0 yorum

Sorularınızı yazınız

Yenidoğan, hamilelik, doğum ve doğum sonrası ile ilgili tüm sorularınızı buradan aratabilirsiniz.

Bebegimhasta.com