Hangi besinler erkeklerin doğurganlığını artırabilir?

Bazı vitaminler ve mineraller çocuk sahibi olmanıza yardımcı olabilir. Bununla birlikte, yine de her besinin tam rolü hakkında daha fazla bilgi edinmemiz gerekiyor. Mümkünse, ihtiyaç duyduğunuz tüm vitamin ve mineralleri takviye almak yerine diyetinizle almaya çalışın.


Çinko


Çinko, gebe kalmada önemli bir rol oynar. Doğurganlık sorunları olan erkeklerle ilgili araştırmalar, yeterli miktarda çinko almanın her boşalmada (konsantrasyon) sperm sayısını artırmaya ve spermin hareket etme (hareketlilik) şeklini iyileştirmeye yardımcı olabileceğini öne sürmüştür.


Gıda çinko kaynakları arasında et, kabuklu deniz ürünleri, süt ürünleri, ekmek ve tahıl ürünleri bulunur.


Selenyum


Selenyum, sağlıklı sperm için hayati önem taşır. Selenyum takviyelerinin doğurganlık sorunları olan erkeklerin semen kalitesini iyileştirebileceğine dair bazı kanıtlar var.


Birçok çalışma, diğer takviyelerin yanında alınan selenyumun etkilerini ölçmüştür. Bir çalışmada, E vitamini ile birlikte alınan selenyum, sperm hareketini (motilite) ve şeklini (morfoloji) iyileştirdi ve daha fazla gebelikle sonuçlandı. Bu nedenle, dengeli ve çeşitli bir diyetin parçası olarak selenyumun en iyi etkiye sahip olması mümkündür.


Selenyumun besin kaynakları arasında Brezilya fıstığı, balık, et ve yumurta bulunur.


D vitamini


Araştırmalar, D vitamininin spermin iyi hareket etmesine (hareketlilik) yardımcı olmak için önemli olabileceğini düşündürmektedir. İnfertil erkeklerle yapılan büyük bir çalışmada, D vitamini eksikliği olanların, önerilen miktarda D vitamini alanlara göre sperm hareketliliği daha düşüktü.


Vücudumuz güneş ışığına tepki olarak D vitamini üretir. D vitamini içeren yiyecekler yemekten de alıyoruz. İyi kaynaklar arasında yağlı balık, kırmızı et, karaciğer, yumurta sarısı ve margarin gibi D vitamini ile zenginleştirilmiş yiyecekler ve bazı kahvaltılık tahıllar bulunur.


Birleşik Krallık'ta güneş ışığı, sonbahar ve kış aylarında yeterli D vitamini almamız için yeterince güçlü değil. Yeterince aldığınızdan emin olmak için, hükümetin tavsiyesi, günlük 10 mikrogram (mcg) takviyesi almanızdır.


Folik asit


Muhtemelen, bir bebek için denemeye başlar başlamaz partnerinizin folik asit takviyesi almasının önemli olduğunu zaten biliyorsunuzdur. Ancak bu önemli besinin sağlıklı spermde rol oynayabileceğine dair az miktarda kanıt da var.


Bununla birlikte, doğurganlığın erkekler üzerindeki etkilerinden emin olmak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Folik asit takviyesi almanıza gerek yoktur, ancak diyetinize bol miktarda girmeniz size herhangi bir zarar vermez.


Folik asit aynı zamanda B9 vitamini olarak da bilinir ve gıdalardaki doğal formu folat olarak adlandırılır. Folat açısından zengin besinler arasında brokoli, ıspanak ve filiz gibi yeşil sebzeler bulunur. Folat ayrıca bakliyatlarda, patateslerde ve portakallarda da bulunur. Bu nedenle, fırında fasulye veya ev yapımı ıspanaklı bir ceket patates, folatı diyetinize dahil etmenin iyi bir yoludur. Birçok kahvaltılık gevrek de folik asit ile takviye edilmiştir.


Koenzim Q10


Vitamin benzeri bileşik koenzim Q10'un sperm kalitesini iyileştirdiğine dair sınırlı kanıt vardır. Bu muhtemelen antioksidan özellikleriyle bağlantılıdır. Yine de daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.


Koenzim Q10'un iyi besin kaynakları arasında et ve balık bulunurken vejeteryan kaynakları soya, yer fıstığı ve susam tohumlarını içerir.


Diğer antioksidanlar


Antioksidanlar, hücrelerinizi hasardan korumaya yardımcı olan bir besin türüdür. Yeterli antioksidan almanın sperminizin kalitesini korumaya yardımcı olabileceğini gösteren bazı kanıtlar var.


Antioksidan vitaminler arasında C ve E vitaminleri ve bir A vitamini türü olan beta-karoten bulunur. Çok çeşitli meyve ve sebzeler yemek size bol miktarda antioksidan sağlayacaktır. İş yerinde buzdolabında bir torba elma veya masanızın üzerinde bir salkım üzüm bulundurarak işi kolaylaştırın.


Gebe kalmanız normalden uzun sürüyorsa, antioksidan vitamin takviyeleri almak sağlıklı bir hamileliği daha erken yaşama şansınızı artırabilir.

0 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Sorularınızı yazınız

Yenidoğan, hamilelik, doğum ve doğum sonrası ile ilgili tüm sorularınızı buradan aratabilirsiniz.

Bebegimhasta.com