Hamilelikte yeşil çay içmek güvenli midir?

Hamilelik sırasında yeşil çay içmeyi bırakmanız gerektiğini söyleyen resmi bir tavsiye yoktur. Yani bir veya iki fincan içmenin hiçbir zararı yoktur.


Ancak, nasıl demlendiğine bağlı olarak standart çaydan biraz daha az kafein içerdiğinden çok fazla yeşil çay içmemelisiniz.


Günde yaklaşık üç veya dört fincan yeşil çay olan 200 mg kafein sınırına kadar tutun. Bu 200mg sınırı tüm kafein kaynaklarını içermelidir, bu nedenle günlük miktarınızda kahve, alkolsüz içecekler, kola, enerji içecekleri ve çikolatayı sayın.


Yeşil çayın antioksidan açısından zengin olduğu için sağlığı geliştiren bir içecek olduğu düşünülmektedir. Antioksidanlar, vücudumuzdaki hücre hasarını önlemeye yardımcı olabilen ve hatta kalp hastalığı, yüksek tansiyon ve tip 2 diyabete karşı korunmaya yardımcı olabilecek kimyasal bileşiklerdir.


Yeşil çay içmek ayrıca dişleriniz ve kemikleriniz için iyi olabilir ve sağlıklı bir bağışıklık sistemini korumanıza yardımcı olabilir.


Bununla birlikte, çok miktarda yeşil çay içmek, folik asidi düzgün şekilde emmenizi engelleyebilir. Folik asit, özellikle hamileliğinizin ilk 12 haftasında önemli bir besindir. Spina bifida gibi nöral tüp kusurlarını önleyebilir.


Yeşil çay, emdiğiniz folik asidi azalttığı için, gebe kalma etrafında bol miktarda içmek, nöral tüp kusurları geliştirme bebeklerin daha yüksek riskiyle ilişkilendirilmiştir. Bununla birlikte, bebeğiniz için risk hala düşüktür, bu nedenle bebeğinize hamile kaldığınızda zaten yeşil çay içtiyseniz endişelenmeyin. Bebeğinize zarar verecek kadar yeşil çay içmiş olmanız pek olası değildir.


Yeşil çayın da diğer çaylar gibi vücudunuzun et içermeyen gıdalardaki demiri emmesini zorlaştırabileceğini unutmayın. Bu yüzden yemekle birlikte içmemek en iyisidir.

0 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

diyetle meme reddi geçen var mı

Hatice Hiranur DişçekenBir sure bizde de oldu ara ara ama diyetle gecti sukur Hanım Oğuz ÜlkerSıkı diyet yaptığımda tekrar emmeye başladı ve kusmalarımız bitti. Allah yardımcınız olsun çok zor süreç