Hamilelikte huzursuz bacak sendromu (hamilelik uykusu)

Hamilelikte sık görülen huzursuz bacak sendromunuz (HBS) olabilir. HBS, anne adaylarının yaklaşık beşte birinde görülür.


Bacaklarınızı hareket ettirme ihtiyacı, emekleme, sürünme veya karıncalanma hissinden kaynaklanır. Bu hisler ayağınızda, baldırınızda veya bacağınızın üst kısmında olabilir.


Bazen kramplı bir ağrı veya kıpır kıpır bir his hissedebilirsiniz, ancak her şeyden önce bacaklarınızı hareket ettirmek için aşırı bir dürtü hissedebilirsiniz. Genellikle geceleri daha kötüdür ve gevşemeye ve uyumaya çalışırken gerçek bir baş belası olabilir.


Ayrıca uzuvlarınızın gece boyunca hareket ettiğini ve sarsıldığını fark edebilirsiniz. Bu periyodik uzuv uyku hareketleri olarak bilinir ve HBS'li kişilerin yüzde 85'inde görülür.


HBS, tanınmış bir tıbbi durumdur. Sebepsiz olabilir, ancak ailelerde de olabilir. Bazen demir eksikliği anemisi gibi başka bir sağlık sorunuyla ilgilidir.


Hamileliğin kendisi de HBS ye neden olabilir. Hamileliğin neden olduğu HBS'nin değişen hormonlarınızdan kaynaklandığı düşünülmektedir ve genellikle üçüncü trimesterde başlar.

0 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

6 aylık bebeğim 4 gündür kabızlık yaşıyor

Merhaba 6 aylık bebeğim 4 gündür kabızlık yaşıyor 5.ayımızda doktorumuzun önerisi üzerine ek gıdaya başlamıştık yavaş yavaş. Kabızlığı için ne yapabilirim yaşamış anneler tavsiyelerinizi bekliyorum Bu

Ekran Alıntısı.JPG