Gögüs Kanserini Arttıran Risk Faktörleri Nelerdir

Gögüs kanseri riskini arttıran faktörler şunlardır.


Kadın olmak. Kadınların meme kanserine yakalanma olasılığı erkeklerden çok daha fazladır.


Artan yaş. Yaşlandıkça meme kanseri riskiniz artar.


Kişisel meme hastalıkları öyküsü. Lobüler karsinom in situ (LCIS) veya memede atipik hiperplazi bulan bir göğüs biyopsisi yaptırdıysanız, meme kanseri riskiniz artar.Ayrıca, bir göğüste meme kanseri olduysanız, diğer göğsünüzde kansere yakalanma riskiniz artar.


Ailede meme kanseri öyküsü. Annenize, kız kardeşinize veya kızınıza özellikle genç yaşta meme kanseri teşhisi konduysa, meme kanseri riskiniz artar. Yine de, meme kanseri teşhisi konan kişilerin çoğunun ailesinde görülmemiş olabilir.


Kanser riskini artıran kalıtsal genler. Göğüs kanseri riskini artıran bazı gen mutasyonları ebeveynlerden çocuklara geçebilir. Bu genler, meme kanseri ve diğer kanserler riskinizi büyük ölçüde artırabilir.


Radyasyona maruz kalma. Çocuk veya genç bir yetişkin olarak göğsünüze radyasyon tedavisi aldıysanız, meme kanseri riskiniz artar.


Obezite. Obez olmak meme kanseri riskinizi artırır.


Adet döneminize normalden daha erken bir yaşta başlamak. 12 yaşından önce adet döneminize başlamak meme kanseri riskinizi artırır.


Normalden daha geç menopoza girmek. Menopoza daha ileri yaşta girdiyseniz, meme kanseri geliştirme olasılığınız daha yüksektir.


Geç anne olmak 30 yaşından sonra ilk çocuklarını dünyaya getiren kadınlarda meme kanseri riski artabilir.


Hiç hamile kalmamış olmak. Hiç hamile kalmamış kadınlar, bir veya daha fazla hamilelik geçirmiş kadınlardan daha fazla meme kanseri riski taşır.


Menopoz sonrası hormon tedavisi. Menopoz belirtilerini ve semptomlarını tedavi etmek için östrojen ve progesteronu birleştiren hormon tedavisi ilaçları alan kadınlarda meme kanseri riski artmaktadır. Kadınlar bu ilaçları almayı bıraktıklarında meme kanseri riski azalır.


Alkol içmek. Alkol içmek meme kanseri riskini artırır.

0 görüntüleme0 yorum

Sorularınızı yazınız

Yenidoğan, hamilelik, doğum ve doğum sonrası ile ilgili tüm sorularınızı buradan aratabilirsiniz.

Bebegimhasta.com