Doğurganlığımı artırabilecek belirli yiyecekler var mı?

Belirli yiyecekleri yemenin veya onlardan kaçınmanın gebe kalma şansınızı artıracağına dair çok kaliteli kanıt yoktur. Bununla birlikte, bazı uzmanlar, aşağıdaki yiyeceklerin bazı kadınlar arasında doğurganlığı artırmaya yardımcı olabileceğine inanmaktadır. Hepsi sağlıklı bir diyetin normal bir parçasıdır, bu yüzden denemek isterseniz kesinlikle zarar vermez.


Dengeli yağlar


Sağlıklı, tekli doymamış yağlar sağlığınız için iyidir. Bunlar zeytinyağı, kolza yağı, avokado ve badem, brezilya fıstığı ve yer fıstığı gibi kuru yemişlerde bulunur.


Trans yağlar sağlığınız için iyi değildir ve doğurganlığınızı da azaltabilir. Trans yağlar bazı keklerde ve bisküvilerde bulunabilir, ancak çoğunlukla yağın defalarca kullanıldığı derin yağda kızartılmış yiyeceklerde bulunur. Bu yiyecekler ayrıca hamilelik öncesi sağlıklı kilonuzu korumayı zorlaştırabilir, bu nedenle mümkünse onlardan tamamen kaçınmak veya ara sıra tedavi olarak saklamak en iyisidir. Etikette "trans yağ" terimini görmezsiniz, ancak "kısmen hidrojene yağ" veya "kısmen hidrojene bitkisel yağ" içeren ürünlere dikkat edin.


Bitki bazlı protein


Yeterli protein almak sağlıklı büyüme için önemlidir. Et, balık ve yumurtaların hepsi iyi protein kaynaklarıdır. Ancak birçok bitki ayrıca fasulye, bezelye ve mercimek gibi protein içerir.


Araştırmalar, proteinlerinin çoğunu bitki bazlı kaynaklardan alan kadınların doğurganlık sorunları yaşama olasılığının düşük olduğunu gösteriyor. Bu nedenle, gebe kalmaya çalışıyorsanız, bitki bazlı protein ile bazı hayvansal bazlı proteinleri değiştirmek yardımcı olabilir.


Düşük GI karbonhidrat


Düşük glisemik indeksi (GI) olan karbonhidratlar vücut tarafından daha yavaş parçalanır ve kan şekeri artışlarına yol açma olasılığı daha düşüktür. Gebe kalmaya çalışıyorsanız, sizin için daha iyi olabileceklerine dair az miktarda kanıt da var. Dolayısıyla, patates, şekerli yiyecek ve içecekler, beyaz ekmek ve beyaz pirinç gibi yüksek GI karbonhidratlar yerine meyve ve sebze, fasulye, bakliyat, mercimek ve yulaf gibi tam tahıllı yiyecekler gibi düşük GI karbonhidratları tercih edebilirsiniz.


Yüksek yağlı süt ürünleri


Yüksek yağlı süt ürünleri yiyip içen kadınlar, daha düşük yağlı versiyonları tercih edenlere göre daha yüksek doğurganlık oranlarına sahip olma eğilimindedir. Böylece yarım yağlı süt yerine tam yağlı sütü tercih edebilir ve tam yağlı peynir ve yoğurt seçebilirsiniz. Kilonuzu izliyorsanız, tam yağlı bir versiyon için günde sadece bir süt porsiyonunu değiştirmeyi deneyebilirsiniz.

0 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

çocuklarda hipermetrop için gözlük

4 yaş oğlumda arpacık için gittiğimiz göz doktorunda rutin ilaçlı ölçüm yapıldı. Hipermetrop var gözlük kullanacak denildi. Bir gözü 3,25 bir gözü 2,75 çıktı ama daha düşük gözlük verdi. Çocukta bir b

Ekran Alıntısı.JPG