Doğumdan sonra vücudum nasıl değişecek?

Vücudunuz bebeğinizi beslemek ve büyütmek için aylar harcadı. Bebeğinizi dünyaya getirmeye yardımcı olan tüm bedensel değişiklikler tersine dönüyor.


Kanlı akıntı


İster normal ister sezaryen ile doğum yapmış olun, vajinanızdan kanlı bir akıntı gelecektir.

Bu akıntı önce kırmızı, sonra kahverengimsi ve sonunda sarımsıdır. Yaklaşık 10 gün sürecektir. Kesilmesi altı haftaya kadar sürebilir. Ne kadar çok dinlenirseniz, akıntı o kadar az olur.


Ağrılar


Ağrılar hafif doğum sancıları gibi hissedilir ve genellikle emzirirken olur. Bunun nedeni, rahminizi kasılmaya teşvik eden oksitosin hormonunun emzirirken salgılanmasıdır.


Sonraki ağrılar için ağrı kesici ihtiyacınız varsa, ibuprofen parasetamolden daha iyi etki gösterir. Emzirirken ibuprofen almak güvenlidir.


Pelvik taban


Pelvik taban egzersizlerinizi (Kegel) yaptığınız sürece, pelvik tabanınız gerilmiş olsa da sertleşir. Egzersizleri bebeğinizin doğumundan sonra mümkün olan en kısa sürede yapmaya başlayabilirsiniz.


Egzersiz yapmak, perine etrafındaki şişliği azaltmaya ve iyileşmeyi hızlandırmaya yardımcı olur.

Perine bölgenize soğuk kompres uygulamak da ağrıları hafifletmeye yardımcı olacaktır. Hamile pedlerini kullanmadan önce dondurucuda bırakarak kendi soğuk tamponunuzu yapabilirsiniz.


Dikişler birkaç gün hatta haftalarca ağrılı olabilir. Daha şiddetli yırtık (üçüncü derece veya dördüncü derece yırtık) varsa, iyileşmesi daha uzun sürecektir.


Göğüsler


Doğumdan sonra, vücudunuzun bebeğiniz için ürettiği ilk süt olan kolostrum içerdiğinden göğüsleriniz oldukça yumuşak olacaktır. Biraz kolostrum uzun sürer çünkü protein bakımından zengin ve kremsidir. Ayrıca bebeğinizi enfeksiyondan korumaya yardımcı olan antikorlarla doludur.


Birkaç gün sonra göğüsleriniz süt yapmaya başlayacak ve şiş ve hassas hissedebilir. Vücudunuzun, yeni doğan bebeğiniz için bol miktarda süt olduğundan emin olmanın bir yolu. Bebeğiniz beslenirken ve göğüsleriniz onun ihtiyaçlarına göre ayarlandıkça her türlü kan dolanma hafifleyecektir.


İlk başta meme uçlarınız hassas hissedebilir ve her beslemenin ilk 10 saniyesinde rahatsızlık hissedebilirsiniz.

0 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

diyetle meme reddi geçen var mı

Hatice Hiranur DişçekenBir sure bizde de oldu ara ara ama diyetle gecti sukur Hanım Oğuz ÜlkerSıkı diyet yaptığımda tekrar emmeye başladı ve kusmalarımız bitti. Allah yardımcınız olsun çok zor süreç