Doğum sonrası depresyon nasıl tedavi edilir

Yardımla daha iyi olacaksın. Doktorunuz veya sağlık ziyaretçiniz, kendinize ve bebeğinize iyi bakabilmeniz için sizi destekleyecektir. Doğum sonrası depresyona sahip olmanın kötü bir anne olduğunuz veya bebeğinizin sizden alınacağı anlamına gelmediğinden emin olun.


Doktorunuz, demir gibi bazı vitamin ve minerallerin eksikliğinin depresyon duygularını kötüleştirebileceği için fiziksel sağlığınızı kontrol etmek isteyebilirsiniz.


Doğum sonrası depresyonizin ciddiyetine bağlı olarak, doktorunuz aşağıdaki tedavilerden birini veya birkaçını önerebilir:


Kendi kendine yardım


Hafif doğum sonrası depresyonız varsa, pratisyen hekiminiz rehberli bir kendi kendine yardım yolu, bir kitapla veya çevrimiçi bir kursla çalışmayı önerebilir. Bu kendi kendine yardım kursları genellikle dokuz ila 12 hafta sürer.


Doktorunuz ayrıca aşağıdaki kendi kendine yardım stratejilerini önerebilir:


Mümkün olduğunca uyuyun veya dinlenin. Birisi bebeğinize birkaç saat bakabilecekse, rahatlatıcı bir müzik çalın, sıcak bir içecek alın ve rahatlayın. Bebeğiniz uyurken kestirmeyi deneyin ve bir süre için yapılacaklar listenizi unutun. Uyku kalitenizi artırmak için ipuçlarımızı okuyun.

Sağlıklı, dengeli bir diyet yapın. Vücudunuzdaki tüm yeni taleplerle birlikte, iyi beslenmek önemlidir. Kan şekeri seviyenizin düşmesini önlemek için yemek yemeden uzun süre gitmemeye çalışın. Yiyecekler enerjinizi ve bağışıklık sisteminizi besler, bu nedenle dengeli beslenme sizi yorgunluktan ve bitkin hissetmekten alıkoyacaktır.

Egzersiz yapmak. Yapmak isteyeceğiniz son şey olabilir, ancak egzersiz zihninizde ve bedeninizde daha iyi hissetmenize yardımcı olacaktır. Bir egzersiz sınıfına katılabilir veya aile doktorunuz sizi kişisel bir eğitmene veya egzersiz programına yönlendirebilir. Başlamak zorsa, hedeflerinizi yönetilebilir tutmaya çalışın. Sadece bebeğinizle yürüyüşe çıkmak ruh halinizi iyileştirmeye yardımcı olabilir. Hamileyken yoga ya da Pilates dersleri verdiyseniz, şimdi tekrar devam edebilirsiniz.

Diğer annelerle tanışın. Bebek sahibi olmak izole edici olabilir, ancak doğum sonrası depresyon varsa, kendinizi özellikle yalnız hissedebilirsiniz. Sağlık ziyaretçinizden bölgenizdeki yeni ebeveynler için gruplar hakkında bilgi isteyin ve belki bir arkadaşınızla birlikte gidebilecek misiniz bir bakın. Yetişkin şirket ve arkadaşlıklar geliştirmek gerçek bir yaşam çizgisi olabilir.

Kendine nazik ol. Kendinize ve bebeğinize bakmak en önemli şeylerdir. Kendinizi gerekli olmayan görevlerle doldurmamaya çalışın. Neler başarabileceğiniz konusunda gerçekçi olun ve işler planlandığı gibi gitmezse kendinizi hırpalamayın. Kendinize bir arkadaş gibi davranmaya çalışın. Müzik dinlemek, kitap okumak veya sıcak bir banyo yapmak gibi rahatlatıcı ve zevkli bulduğunuz aktiviteler yapın.


Konuşma terapileri


Partnerinizle veya bir arkadaşınızla konuşmak yardımcı olsa da, neler yaşadığınızı anlamakta zorlanabilirler.


Orta ila şiddetli PND'niz varsa, aile doktorunuz sizi bir destek grubuna, danışmana veya psikoterapiste sevk edebilir. Ayrıca bilişsel davranışçı terapi (CBT) veya kişilerarası terapi (IPT) düzenleyebilir. CBT, depresyonunuza katkıda bulunabilecek faydasız veya gerçekçi olmayan düşünme döngüsünü kırmanıza yardımcı olabilir. IPT, başkalarıyla ilişkilerinizdeki sorunların depresyonunuza katkıda bulunup bulunmadığını araştırır.


Ne yazık ki, bu tedaviler için bekleme listeleri İngiltere'nin birçok bölgesinde uzun olma eğilimindedir. Bazı hayır kurumları, sizi PND'li annelerle konuşmaya alışmış eğitimli bir gönüllüyle temasa geçirebilir.


Antidepresanlar

Antidepresanlar, beyninizdeki kimyasal serotonin seviyelerini artırarak ruh halinizi yükseltmeye yardımcı olabilir. Uyumanıza, daha az huzursuz olmanıza ve yeni bebeğinize bakmanın talepleriyle daha fazla başa çıkmanıza yardımcı olabilirler.


Antidepresan alan kadınların yüzde 50 ila 70'i, tedaviye başladıktan birkaç hafta sonra Doğum sonrası depresyon semptomlarının hafiflediğini buluyor. Size bir antidepresan kürü reçete edilirse, ilk birkaç tabletin hiçbir önemi yokmuş gibi görünebilir, ancak bunları aldıktan iki ila dört hafta sonra kendinizi daha iyi hissetmeye başlamalısınız.


Antidepresanlar her zaman herkes için işe yaramaz ve yan etkilere neden olabilir. Bağımlılık yapmasalar da, özellikle uzun süredir alıyorsanız, bıraktığınızda yoksunluk belirtileri yaşayabilirsiniz. Bu nedenle, dozu almayı bırakmak yerine yavaş yavaş azaltmanız önerilir.


Doğum sonrası depresyon için yaygın olarak reçete edilen antidepresanlar, aşağıdakiler gibi seçici serotonin geri alım inhibitörlerini (SSRI'lar) içerir:


fluoksetin (Prozac)

sertralin (Lustral)

sitalopram (Cipramil)


Bebeğinizin sağlıklı olması ve tam vadede doğması koşuluyla, emziriyorsanız, bazı antidepresanlar güvenli olarak kabul edilir.


Sertralin, emziren anneler için fluoksetin yerine sıklıkla önerilir, çünkü bu ilaçların daha küçük miktarları anne sütünüze geçer ve sisteminizden daha çabuk temizlenirler. Antidepresan aldıktan sonra bebeğiniz uykulu görünüyorsa, beslenmeyle ilgilenmiyorsa veya huzursuz oluyorsa aile doktorunuzla konuşun.


Antidepresan alan pek çok anne, güvenlerini artırdığı ve bebekleri ile bağlarını güçlendirdiği için emzirmeye devam eder. Bebeğinize yakın hissetmek, Doğum sonrası depresyon ile mücadele etmenize yardımcı olabilir.


Spesifik antidepresanları almanın getirdiği riskleri ve faydaları net bir şekilde anlamak için doktorunuzla veya uzmanınızla konuşun. Emziriyorsanız bu özellikle önemlidir.

0 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Sorularınızı yazınız

Yenidoğan, hamilelik, doğum ve doğum sonrası ile ilgili tüm sorularınızı buradan aratabilirsiniz.

Bebegimhasta.com