Oğlumun pipisi çok küçük ne yapmalıyım

Oğlunuzun penisinin veya skrotumunun çok küçük olup olmadığını merak ediyorsanız endişelenmeyin, yalnız değilsiniz. Küçük oğlunuzun cinsel organının büyüklüğü söz konusu olduğunda neyin "normal" olduğunu sorgulamak tamamen normaldir. Bazı durumlarda, yapmanız gerçekten çok önemlidir.


Testisler ve skrotum


Öncelikle testislerle başlayalım. Bir erkek bebek bunları rahminin içindeyken karnında geliştirir ve doğduğunda (veya çok geçmeden) skrotum torbasına inerler. Bu inişin fazladan sıvıya neden olarak şişmeye neden olması gerçekten yaygındır, bu nedenle birçok erkek bebeğin vücutlarına kıyasla özellikle büyük bir skrotuma sahip olduğu görülmektedir. İlk birkaç ay içinde, bu azalmalıdır ancak hala normalden fazla ise büyük olasılıkla genetiktir ve genellikle endişelenecek bir şey değildir.


Azalan sorunlar


Bir bebeğin testisleri söz konusu olduğunda daha önemli olan konu boyutu değil, gerçekten yuvalarına inmiş olup olmadıklarıdır. Bazen penisin tabanındaki kasık yağ yastığı nedeniyle birinin veya her ikisinin aşağı inmesi normalden daha uzun sürebilir (bir yıldan fazla) ve onları bulmak ve aşağı indirmek için cerrahi bir prosedür gerekebilir.


Emin değilseniz, banyodayken (yüzmeye meyillidirler) bakmayı deneyin veya nazikçe onları hissedin. Doktorunuz ayrıca oğlunuzun altı haftalık muayenesini de kontrol etmelidir, ancak emin değilseniz tekrar bakmasını isteyin.


Küçük bir penis mi değil mi?


Daha sonra, ebeveynlerin daha çok endişelenmesinin nedeni olan penise gelir. Tıpkı yetişkin penisler gibi, küçük erkekler için her şekil ve boyutta olabilirler ve geliştikçe büyümeleri gerekir, bu da onları orantılı görünmelerini sağlar.


Yine de kaba bir kılavuz olarak, bebeğiniz beş aylık veya daha küçükse ve penisi (gerildiğinde) 1,9 cm veya daha küçükse, bu anormal kabul edilir ve bir doktordan tavsiye almalısınız.


Bebeğinizin penisi çok küçük görünüyorsa veya muhtemelen hiç yoksa, bu göze çarpmayan bir penis olarak bilinir ve aşağıdaki kategorilerden birine girebilir:


Perdeli penis - Skrotumdaki derinin normal büyüklükteki bir penisin şaftını uzatarak daha küçük görünmesine neden olduğu yer. Gerek bu şekilde gerekse sünnet sonucu doğduğunda, ameliyatla kolaylıkla düzeltilebilir.


Gizli penis - Normal büyüklükte bir penisin, doğum sırasında veya sünnetten sonra penisin tabanındaki kasık yağ yastığına gizlendiği gömülü penis olarak da adlandırılır. Bazen ameliyat gerekir. Bununla birlikte, penisi yağ yastığına bastırarak veya hafifçe çekerek ortaya çıkarabilirseniz, zamanla düzelmesi gerekir.


Kapana kısılmış penis - Sünnetin doğrudan bir sonucu olarak normal büyüklükte bir penisin kasık yağ yastığına sıkıştığı yer (skrotal şişlik veya perdeli penis sünnetinin gerçekleştiği yer). İdrar yolu enfeksiyonlarını önlemek için ameliyat önerilir.


Mikropenis - Penisin normal büyüklükte (yenidoğanda 1,9 cm'den küçük) olacak kadar gelişmediği hormonal bir sorundur. Hormon seviyelerinin ve kromozomların kontrol edilmesi gerekecek, sıklıkla testosteron verilmesi penis büyümesini teşvik edebilir. Testosteronun işe yaramadığı durumlarda, yeniden cinsiyet tayini tartışması gündeme gelebilir. Bununla birlikte, uzun süreli çalışmalar mikropenis ile doğan erkek yetişkinlerin hala güçlü bir erkek kimliğine sahip olabileceğini, ayakta idrar yapabileceğini, ereksiyon yapabileceğini ve seksten zevk alabileceğini gösterdiğinden, bu genellikle gerekli görülmemektedir.

1 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

diyetle meme reddi geçen var mı

Hatice Hiranur DişçekenBir sure bizde de oldu ara ara ama diyetle gecti sukur Hanım Oğuz ÜlkerSıkı diyet yaptığımda tekrar emmeye başladı ve kusmalarımız bitti. Allah yardımcınız olsun çok zor süreç