Bebeklerin Göz Rengi Ne Zaman Belli Olur?

En son güncellendiği tarih: 24 Eki 2020


Bebeğimin göz rengi değişecek mi?


Olabilir! Daha açık tenli bebeklerin çoğu mavi veya gri gözlerle doğar. Bazıları mavi veya gri renkte kalırken, diğerleri zamanla yavaş yavaş yeşil, ela veya kahverengiye dönüşür. Hepsi olmasa da, koyu tenli bebeklerin çoğu kahverengi veya daha koyu göz rengi ile dünyaya gelirler.

Bir bebeğin göz rengini ne belirler?


Gözün renkli kısmı olan iris, cilt rengini etkileyen aynı protein olan melanin adlı bir protein içerir. Melanin, melanosit adı verilen özel hücrelerden gelir. Bebeğiniz yaşlandıkça, melanositler ışığa tepki vererek melanin üretir. İş yerinde ne kadar çok melanosit varsa, gözler o kadar koyu olur. İriste gerçekte mavi veya yeşil pigment olmadığını hatırlamakta fayda var. İrisin arka katmanında herkesin melanin vardır. Kahverengi gözlü kişilerde irisin ön katmanında da bir miktar melanin bulunur. Bu melanin daha fazla ışığı emer ve irisin kahverengi görünmesini sağlar. Mavi, gri veya yeşil gözlü insanlar, irisin ön katmanında çok az melanine sahiptir veya hiç yoktur. Ela gözlerde (yeşil ve kahverenginin bir kombinasyonu) irisin ön katmanında az miktarda melanin bulunur.


Bebek göz rengi belirlenmesi


Göz doktorları bebeğin ilk altı ayında göz renginin değişmeye başladığını söylüyor. Dokuz ila 12 aylıkken, bebeklerin çoğu için bu rengin belirlendiği söylenebilir. Yine de çocukların küçük bir kısmında göz rengi beş veya altı yaşına kadar koyulaşmaya devam edebilir. Melanin irise eklendiğinde, renk mavi veya griden yeşile veya ela rengine ve ardından kahverengiye dönüşüyor.


Bebeğimin gözleri mavi kalacak mı?


Kesin olarak söyleyemezsiniz, ancak siz ve eşinizin mavi gözleri varsa, bebeğinizin de mavi gözleri olma olasılığı daha yüksektir. Mavi gözlü büyükanne ve büyükbabalar da mavi gözlü bir bebeğin olasılığını artırır. (North, bebeğinizi ilk birkaç ay karanlıkta tutmanın mavi gözlerini koruduğu anlamına geleceği efsanesinin gerçek olmadığını ekliyor!)
3 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Sorularınızı yazınız

Yenidoğan, hamilelik, doğum ve doğum sonrası ile ilgili tüm sorularınızı buradan aratabilirsiniz.

Bebegimhasta.com