top of page

Bebekler için en iyi beş yiyecek

Bebekler için en iyi beş yiyecek

1. Sebzeler

2. Balık

3. Kümes hayvanları ve kırmızı et

4. Bakliyat

5. Süt


Altı aylıktan itibaren bebeğiniz birçok farklı yiyecek yemeye başlayabilir. Onu daha sonra değil, çeşitli tatlara ve dokulara alışmaya çalışırsanız, bebeğiniz bundan faydalanacaktır.


Onu çeşitli yiyeceklerle besleyerek, büyümesi için ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri almasına yardımcı olacaksınız. Ve onu ömür boyu süren sağlıklı bir beslenme alışkanlığına başlatıyor olabilirsiniz.


Peki bebeğiniz ne yemeli? İşte bebeğiniz için en iyi beş yemeğimiz.


1. Sebzeler

Sütten kesmeye başlar başlamaz bebeğinize çok çeşitli sebzeler verin. Bebeğinize sebzeleri erken başlamak, daha büyüdüğünde yemeye ve onlardan zevk almaya devam ettiği anlamına gelebilir.


Sebzeler bebeğinizin yemeklerine renk, doku ve çeşitlilik katarak ilk yiyecekleri eğlenceli hale getirmeye yardımcı olur! Vitamin, mineral ve lif bakımından da zengindirler. Sebzeler sağlıklı büyümeye ve gelişmeye yardımcı olur ve uzun vadede bazı hastalıklardan korunmaya yardımcı olabilir.


Sütten kesmenin başlangıcından itibaren bebeğinize yeni sebzeler vermek daha kolaydır. Yaşlanana kadar beklerseniz, bilinmeyen yiyecekleri ve alışılmadık tatları reddetme olasılığı daha yüksektir. Bebeğiniz yeni bir sebzeyi ilk denediğinde yüzünü çekiyorsa, bu sevmediği anlamına gelmeyebilir. Yeni zevke şaşırmış olabilir.


Lahana, brüksel lahanası ve su teresi gibi bazı sebzeler iyiliklerle doludur ancak küçük çocuğunuzun sevmeyi öğrenmesi gerekebilecek güçlü bir tada sahiptir. İlk başta kabul etmezse, onu yemeye ikna etmeye çalışmayın. Sabırlı ol. Birkaç gün menü dışında bırakın ve tekrar deneyin. Bebeğinizin onları sevmediğine karar vermeden önce 10 kez veya daha fazla yeni sebze sunmanız gerekebilir.


Yaban havucu ve tatlı patates gibi daha hafif tada sahip sebzelerle bebeğinizi baştan çıkarmayı deneyin. Bebekler doğal olarak tatlı tatlara çekilir, bu nedenle bu sebzelerle daha fazla şansınız olabilir. Yine de daha acı yiyecekler sunmaya devam edin. Bu şekilde, bebeğiniz yavaş yavaş çok çeşitli tatları sevmeyi öğrenecektir.


Bebeğinizin daha geniş bir ürün yelpazesine sahip olmasına yardımcı olmak için acı ve tatlı yiyecekleri birleştirmeyi de deneyebilirsiniz. Zamanla, daha tatlı yiyecek miktarını azaltabilir ve mutlu bir şekilde içeri girene kadar bebeğinizin acı tada daha fazla alışmasına yardımcı olabilirsiniz.


Küçük çocuğunuz püre haline getirilmiş veya iyice ezilmiş yiyecekler yerine elle yenen yiyecekleri tercih ederse, bırakın onunla devam etsin. Kaşıkla beslenmek yerine yemeğini kontrol altında tutma hissini sevebilir. Örneğin ona pişmiş yeşil fasulye, buharda pişmiş brokoli çiçeği veya yumuşak pişmiş havuç parmakları vermeyi deneyin.


2. Balık

Bebeğinize altı aydan itibaren iyice ezilmiş veya pul pul balık verebilirsiniz. Balık, bebeğiniz için özellikle iyidir. Harika bir protein, vitamin ve mineral kaynağıdır. Taze somon ve uskumru gibi yağlı balıklarda bulunan omega-3 yağ asitleri bebeğinizin kalp sağlığı için iyidir ve beyin gelişimini de destekleyebilir.


Bebeğinize herhangi bir balık verdiğinizde, iyice piştiğinden emin olun. Pullaşmaya ve opak olmaya başlamalıdır. Her zaman balıkları dikkatlice kontrol edin ve kemik varsa çıkarın.


Bebeğinizin yememesi gereken bazı balık türleri vardır. Köpekbalığı, kılıç balığı ve marlin, bebeğinizin büyüyen sinir sistemini etkileyebilecek yüksek seviyelerde cıva içerir. Çocuğunuz genç olana kadar bunlardan kaçınılmalıdır.


Uskumru, somon ve sardalya gibi yağlı balıklar bebeğiniz için harikadır. Ancak, zamanla vücutta birikebilecek düşük seviyelerde cıva ve diğer kimyasalları içerebilirler. Bu yüzden onları haftada bir veya iki porsiyonla sınırlamak en iyisidir.


Ton balığı cıva bakımından da yüksek olabilir, bu yüzden bunu da sınırlamak en iyisidir. Yine, haftada bir veya iki porsiyon yapmayı hedefleyin.


Çoğu beyaz balık türü tamamen güvenlidir ve bebeğinize istediğiniz kadar verebilirsiniz. Buna morina, mezgit balığı, pisi balığı, coley, dab ve pisi balığı dahildir. Tek istisnalar çipura, levrek, kalkan, halibut ve kaya somonu. Bunların hepsi yağlı balıklara benzer seviyelerde kirletici içerebilir ve ayrıca sınırlandırılmalıdır.


Bunların hepsi biraz kafa karıştırıcı gelebilir, ancak sizi ertelemesine izin vermeyin. NHS, biri yağlı balık dahil haftada en az iki porsiyon balık almamızı tavsiye ediyor. Yavru balığı haftada iki kez beslerseniz, kirleticiler konusunda endişelenmesine gerek kalmadan bol miktarda besin alacaktır.


3. Kümes hayvanları ve kırmızı et

Et, mükemmel bir protein kaynağıdır ve demir ve çinko gibi iyi bir besin kaynağıdır. Kırmızı et ayrıca D vitamini içerir. Bebeğiniz altı aylıkken, hamileyken oluşturduğu demir depoları tükenmeye başlar. Bu yüzden yemeklerine başka demir kaynakları eklemek önemlidir.


Bebeğinize altı aylık olur olmaz kümes hayvanı veya et verebilirsiniz. Eti apaçık bir sütten kesme yemeği olarak düşünmeseniz de yumuşak veya kıyılmış kümes hayvanları veya et bebeğiniz için harika bir besindir.


Tavuk gibi yumuşak, pişmiş kümes hayvanlarıyla başlamayı tercih edebilirsiniz. Ancak domuz eti, dana eti veya kuzu eti gibi kırmızı etleri de tanıtabilirsiniz.


Et suyu berraklaşana kadar her zaman eti iyice pişirmeye özen gösterin ve kemiklerini çıkarın.

4. Bakliyat

"Bakliyat", bir baklada yetişen yenilebilir tohumların adıdır. Bakliyat örnekleri şunları içerir:


pişmiş fasulye, koşucu fasulye, bakla, barbunya, tereyağlı fasulye (Lima fasulyesi), kuru fasulye, cannellini fasulyesi, flageolet fasulyesi, barbunya ve borlotti fasulyesi

mercimek

nohut (humus)

Bezelye Bahçesi

börülce


Bu besinler başka bir iyi protein ve demir kaynağıdır. Bebeğiniz vejeteryan veya vegan bir diyet yiyorsa, bu besinleri diğer kaynaklardan yeterince almakta zorlanabileceğinden, bunlar özellikle önemlidir.


Soya fasulyesi (tofu) bir bakliyat değildir, ancak aynı zamanda harika bir protein ve demir kaynağıdır.


Bebeğiniz çeşitli yiyeceklerin tadını çıkardıktan sonra, her gün bakliyat, süt ürünleri, yumurta, et veya balık gibi bir veya iki porsiyon protein açısından zengin yiyecekler yemelidir.


Bebeğinizin içlerindeki demiri emmesine yardımcı olmak için mercimek veya diğer pişmiş bakliyatları sebze veya meyvelerle karıştırmayı deneyin. Örneğin, bebeğinize havuç veya tatlı patates ile püre veya yumuşak mercimek vermeyi deneyebilirsiniz. Sebzelerde bulunan C vitamini bebeğinizin vücudunun demiri emmesine yardımcı olur.


Konserve bakliyat ve fasulye kullanmak sorun değil, ancak şeker veya tuz eklenmediğinden emin olmak için etiketi kontrol edin.


Kuru bakliyat veya fasulye kullanıyorsanız, pişirme talimatlarını dikkatlice izleyin. Bebeğiniz için yeterince yumuşak hale getirmek için genellikle pişirmeden önce ıslatılmaları gerekir. Kurutulmuş barbunya fasulyesi veya soya fasulyesi pişiriyorsanız talimatlara uymanız özellikle önemlidir, çünkü bunlar düzgün pişirilmezse bebeğinizi hasta edebilir.

5. Süt

Katı yiyecekleri vermeye ilk başladığınızda, bebeğiniz çok az miktarlarda, muhtemelen sadece birkaç çay kaşığı veya küçük parçalar halinde yemek yiyor olacaktır. Besinlerinin çoğunu anne sütünden veya formül sütünden almaya devam edecek. Bu yüzden, bir yaşına gelene kadar ona düzenli emzirme veya günde yaklaşık 500 ml formül süt vermeye devam edin.


Bebeğinize devam sütü vermenize gerek yoktur. Her zamanki sütü ve çeşitli katı yiyecekler (artı bazı bebekler için bir vitamin takviyesi) küçüğünüze ihtiyacı olan tüm besinleri verecektir.


Bebeğiniz bir yaşına geldiğinde, belki arada bir veya iki ara öğün olmak üzere, günde üç öğün yemek yiyecektir. Bundan sonra, emzirmeye devam edebilir veya isterseniz bebeğinize ana içecek olarak tam yağlı inek sütü verebilirsiniz. Bebeğiniz iki yaşına kadar yarım yağlı süt tavsiye edilmez. Bundan önce, tam yağlı sütten ekstra kalori ve vitaminlere ihtiyacı var.

1 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

çocuğum 6 aylık bronsıt olmuş galıba doktora götürdüm bugün 3 günü ilerlemiş dedi hava antıbiyotık ve ampul şeklinde ilaç verdi acaba bu çok sürer mi çok kötü öksürüyor ve çok huysuz çabuk geçirmenin

5 yaşında oğlum var ateşi 2 gündür düşmek bilmiyor. Doktora götürdük takip edin dedi ilaç dolfen verdi ama Bi türlü kendine gelemiyor. Bu inatcı ateş nasıl gecer mahvoldu oğlum Nilgun Ay Susuz birakma