top of page

Bebek ve Çocuklarda 7 yaygın pipi problemi ve bunların nasıl çözüleceği

1. Yaralanma

Çoğu küçük erkek çocuk sürekli etrafta koşuşturan, scooter ve bisiklet süren, ağaçlardan atlayan ve heyecan ya da potansiyel tehlike içeren her şeyden oluşan bir enerji kaynağıdır. Penis söz konusu olduğunda, genellikle sadece yara olabilir ve bir süre biraz ağrılı olabilir, ancak herhangi bir şekilde ezilirse, kesilirse veya yırtılırsa hemen tıbbi yardım gerekir (aynısı testisler ve skrotum için de geçerlidir)


2. Kırmızı görünür

Oğlunuzun penisi ucunda oldukça kırmızı görünüyorsa paniğe kapılmayın, bu genellikle bezin çok uzun süre bırakılması, yüzme şortunun sürtünmesi veya sünnet derisine yapışan sabun kalıntısı gibi bir tahrişin sonucudur. Bunu önlemek için, oğlunuzun penisini dikkatlice duruladığınızdan, çocuk bezlerini düzenli olarak değiştirdiğinizden veya şort ve pantolonların altına iç çamaşırları giymeye teşvik ettiğinizden ve mayolarını değiştirdiğinizden (eğer tuvalet ise) emin olun. Kırmızı pipinin bir başka nedeni de, onlara idrara çıkma ağrısı verebilecek bir enfeksiyon olan balanittir. Topikal kremler ve ılık banyolar bu konuda yardımcı olabilir, ancak bunun olabileceğinden şüpheleniyorsanız önce doktorunuzla konuşmanız en iyisidir.


3. Kaşıntılı veya kızarıklık

Oğlunuz penisinde kızarıklık olabilir, kaşıntılı olduğundan şikayet edebilir veya normalden daha fazla kaşımaya çalışabilir, öyleyse en iyisi araştırmaktır. Kene veya pireden, vücut losyonları, yıkama deterjanı veya dış mekan bitkilerinden kaynaklanan basit bir kızarıklık veya tahrişe kadar kendi kendine kaybolabilecek veya topikal ürünler kullanmanızı gerektirebilecek herhangi bir şey olabilir. Küçük çocuklar temiz ellere sahip olmama eğilimindedir ve tuvalet eğitimi aldıktan sonra pipi bölgesine çok fazla el atarlar, bu yüzden ellerini düzenli olarak yıkamaya çalışın ve kaşıntı veya kızarıklık yoksa doktorunuza görünün.


4. İdrar Yolu Enfeksiyonu (İYE)

İYE'ler, özellikle hayatlarının ilk yılında sünnetsiz küçük erkek çocuklarda yaygındır. Bunun nedeni, bakterilerin sünnet derisinin altına hapsolup daha sonra idrar yoluna yayılabilmesidir. Oğlunuzun enfeksiyon kapmış olabileceğinin belirtileri arasında yüksek ateş, sinirlilik, idrar yaparken ağrı, yetersiz beslenme ve güçlü kokulu idrar yer alır. Bir İYE'den şüpheleniyorsanız, derhal doktorunuzla konuşmalısınız, tedavi edilmezse (özellikle çok küçük bebeklerde) böbrek hasarına neden olabilir. İyi haber, antibiyotiklerle etkili bir şekilde tedavi edilebiliyor ve çok hızlı çalışıyor.


5. Ağrılı sünnet derisi

Sünnet derisi, penisin başını örten deri tabakasıdır ve doğumdan itibaren yapışıktır. Sünnet olmadıkça sünnet derisi ayrılır ve daha sonra şaftın geriye ve aşağıya doğru çekilebilir. Bu genellikle iki yaşında olur, ancak daha uzun sürebilir ve bazı erkekler için tamamen ayrılana kadar oldukça fazla ağrıya neden olabilir. Zaman genellikle sorunu çözer, ancak özellikle ağrılı veya rahatsız edici ise, doktorlar oğlunuza penis jimnastiği yapmasını önerebilir.


6. Sünnet derisi sıkışmış

Bazen sünnet derisi aşağı indirildiğinde sıkışır ve tekrar yukarı kaldırılamaz. Bu genellikle inanılmaz derecede acı vericidir ve acil tıbbi müdahale gerektirir, bu yüzden görürseniz veya oğlunuz size gösterirse bunu görmezden gelmeyin. Ayrıca, tüm küçük erkek çocukların penis sorunlarıyla karşılaşmayacağını unutmayın, bu nedenle ağrı ve rahatsızlık belirtileri aramanız ve endişeniz varsa onları sorgulamanız gerekebilir.


7. Penil yapışıklıklar

Pek çok penis problemi sünnet olmamış çocuklarla sonuçlanırken, sünnet derisinin kesilmesinden kaynaklanabilecek birkaç sorun vardır ve bunlardan biri de penis yapışıklıklarıdır. Vücut dokusunun kesildiği yerde kenarlar bazen ince bir film tabakası gibi penisin başına yapışarak sünnet yokmuş gibi görünebilir. Çoğu durumda yapışıklıklar tamamen ağrısızdır ve zamanla penis büyüdükçe düzelir, bu nedenle çoğu kez tedavi gerekmez.


Ne zaman doktordan yardım alınmalıdır

Oğlunuzun penisi konusunda endişeleriniz varsa, en iyisi derhal doktorunuzla veya bir sağlık uzmanıyla görüşmektir. Oğlunuzun tıbbi bakıma ihtiyaç duyacağına dair temel işaretler şunları içerir:


  • Penis şişmiş ve / veya çok kırmızı

  • Penisten kan veya irin benzeri bir akıntı geliyor

  • Oğlunuz idrar yaparken ağlıyor veya üzülüyor (özellikle ateşi de varsa)

  • Sünnet derisi sıkışmış ve geri sarılamıyor

0 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

çocuğum 6 aylık bronsıt olmuş galıba doktora götürdüm bugün 3 günü ilerlemiş dedi hava antıbiyotık ve ampul şeklinde ilaç verdi acaba bu çok sürer mi çok kötü öksürüyor ve çok huysuz çabuk geçirmenin

5 yaşında oğlum var ateşi 2 gündür düşmek bilmiyor. Doktora götürdük takip edin dedi ilaç dolfen verdi ama Bi türlü kendine gelemiyor. Bu inatcı ateş nasıl gecer mahvoldu oğlum Nilgun Ay Susuz birakma