top of page

Bebek denemeden önce herhangi bir tıbbi test yaptırmalı mıyım?

İhtiyaç duyabilirsiniz, ancak bu durumunuza ve genel sağlığınıza bağlıdır. Doktorunuza veya pratisyen hemşirenize hamile kalmadan önce bir test yaptırmanız gerekip gerekmediğini sorun. Hamilelik öncesi genel testler ve tarama şunları içerir:


Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar için tarama testleri


Hiç korunmasız cinsel ilişkiye girdiyseniz (oral seks dahil), herhangi bir semptomunuz olmasa bile cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar için test edilmeye değer. Aşağıdakiler için taranmanız gerekir:


Hepatit B

klamidya

frengi

HIV


Doktorunuz bu testleri normal ameliyatınızda yapabilir, aksi takdirde sizi bir genito-üriner tıp (GUM) kliniğine yönlendirecektir.


Gebe kalmadan önce CYBE tedavisi almak, başarılı bir hamilelik olasılığınızı büyük ölçüde artırabilir.


Servikal tarama


Önümüzdeki yıl içinde bir servikal taramaya (bazen smear testi olarak da bilinir) girecekseniz, gebe kalmadan önce yaptırabilirsiniz. Bunun nedeni, rahim boynunuzdaki doğal değişiklikler sonuçların yorumlanmasını zorlaştırdığından, genellikle hamilelik sırasında yapılmaz.


Kan testleri


Hamilelik öncesi kontrolünüz varsa ve doktorunuz veya hemşireniz anemik olabileceğinizden endişeleniyorsa, size bir kan testi yaptırmanızı tavsiye edecektir. Bunun nedeni, anemik kadınların bazen hamilelik sırasında fazladan demir takviyesi almaları gerekmesidir.


Etnik geçmişinize ve tıbbi geçmişinize bağlı olarak orak hücre hastalığı ve talasemi gibi genetik bozukluklar için bir teste ihtiyacınız olabilir. Bu test, durumu bebeğinize geçirme olasılığınızın ne kadar olduğunu size söyleyecektir.


Kızamıkçık hastalığına karşı bağışık olup olmadığınızdan emin değilseniz, kesin olarak kontrol etmeniz için size bir kan testi önerilebilir.

0 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

çocuğum 6 aylık bronsıt olmuş galıba doktora götürdüm bugün 3 günü ilerlemiş dedi hava antıbiyotık ve ampul şeklinde ilaç verdi acaba bu çok sürer mi çok kötü öksürüyor ve çok huysuz çabuk geçirmenin

5 yaşında oğlum var ateşi 2 gündür düşmek bilmiyor. Doktora götürdük takip edin dedi ilaç dolfen verdi ama Bi türlü kendine gelemiyor. Bu inatcı ateş nasıl gecer mahvoldu oğlum Nilgun Ay Susuz birakma