Bebeğimin yeni yiyecekleri denemesini nasıl sağlayabilirim?

Bebeğinize ilk kez yeni bir yemek sunduğunuzda, komik bir surat yaparsa, hatta burnunu tamamen çevirirse şaşırmayın. Bebeğinizin yeni bir yiyeceği sevmeyi öğrenmesi zaman alabilir. Aslında, tadına bakmaya karar vermesi için onu 10 veya daha fazla kez sunmanız gerekebilir!


Yaklaşık altı ayda katı yiyeceklerle yeni başlıyorsanız, bebeğinizin yemek yeme fikrine alışması için zamana ihtiyacı olabilir. Küçük miktarlarda yiyecek verin - günde bir kez sadece birkaç çay kaşığı veya parmak büyüklüğünde birkaç parça pişmiş sebze. Günde üç öğün yemek yiyene kadar yiyecek miktarını ve öğün sayısını kademeli olarak yaklaşık 10 ay artırabilirsiniz.


En başından itibaren farklı dokularla denemeye değer. Bazı bebekler kaşıktan püre ile beslenmeye bayılırken, diğerleri kendilerini elle yemeyi tercih eder. İkisi de altı aydan itibaren iyi. İçgüdülerinizi takip edin ve size ve bebeğinize uygun olanı yapın.


Bebek liderliğindeki sütten kesmeyi denemeyi mi düşünüyorsunuz? Bu atıştırmalık yiyecekler, başlamak için mükemmel bir yerdir. Hepsi altı aydan itibaren uygundur Daha fazla sütten kesme videoları ve tarifler

Genel olarak, bebeğiniz hala gıcıkken, normal sütünden önce yemek vermek en iyisidir. Ama gerçekten açsa, yeni bir şey deneyemeyecek kadar sinirli hissedebilir. Bu durumda, ona biraz süt vermeyi deneyebilir ve ardından yemeği tekrar deneyebilirsiniz.


Bebeğiniz iyi beslendiğinde bile, daha önce hiç sahip olmadığı bir şeyi denemeye hâlâ isteksiz olabilir. Bebeğinizin yaşı ne olursa olsun, onu yeni yiyecekler denemeye teşvik etmek için şu ipuçlarını deneyin:


Yeni yiyecekleri erkenden ve sık sık verin. Bebekler genellikle yeni yiyecekleri sevmeyi öğrenmede küçük çocuklardan çok daha iyidir. Yani bebeğinizi çok çeşitli tatlara ne kadar erken alıştırırsanız, o kadar kolay olacaktır. Yeni bir yemeği defalarca reddederse ertelemeyin. Farklı öğünlerde ara sıra sunmaya devam edin. Bu, küçük çocuğunuzun alışmasına yardımcı olacaktır.

Zamanlamanızı seçin. Bebeğiniz yorgun veya huysuz olduğunda, muhtemelen bir mutfak macerası havasında değildir. Ancak rahat ve neşeli olduğunda, onu yeni zevklerle tanıştırmanın tam zamanı.


Farklı dokular deneyin. Bebeklerin tadı kadar yiyeceklerin dokusu da önemlidir. Örneğin, bebeğiniz püre haline getirilmiş muzu bile denemeyi reddedebilir, ancak mutlu bir şekilde bir muz parçasına sıkışabilir. Ya da burnunu domates dilimlerine doğru çevirin, ama domates sosunun her damlasını höpürdetmek. Yine de sütten kesildikten hemen sonra bebeğinize biraz daha yumrulu dokular sunduğunuzdan emin olun. Çene kaslarının sağlıklı gelişmesine yardımcı olmak için bazen çiğnemesi gerekiyor.


Bebeğinizin kendini beslemesine izin verin. Pek çok bebek kendi kendine beslenmenin onlara verdiği bağımsızlık duygusunu sever. Kendi hızlarında gitmelerine izin verir ve yiyecek konusunda kendilerini daha güvende hissetmelerine yardımcı olabilir. Bebeğin önderliğinde sütten kesme konusunda kendinize güveniyorsanız, ona kolayca kavrayabileceği ve ağzına getirebileceği yumuşak parmaklı yiyecek şeritleri verebilirsiniz. Püreleri tercih ediyorsanız, onu beslerken tutması için ona bir kaşık vermeyi deneyebilirsiniz.

Dağınıklığı kucakla. Bebeğinizin yemeğiyle oynamasına izin vermek karmaşık bir iş olabilir. Ancak yeni dokulara alışmasına yardımcı olur ve tadına bakma olasılığını artırır. Bir gazete veya bir parça plastik atın (ucuz bir duş perdesi bir zevktir), iyi bir önlük satın alın ve onu almasına izin verin!


Yemek zamanlarını rahatlatın. Ufaklığınızın ne kadar yediği konusunda endişelenmeyin. İlk doğum gününe kadar ihtiyacı olan beslenmenin çoğunu anne sütünden veya formül mamadan alıyor olacaktır. Ona baskı yapar, kandırır veya onu yemeye zorlarsanız, yemek zamanlarını ikiniz için de stresli hale getirebilir ve onun iyi yemek yeme olasılığını daha da azaltacaktır. Bunun yerine, sevdiği şeyleri yemesine izin verin ve istenmeyen yiyecekleri yorum yapmadan alın. Hiç yemediği bazı yemek zamanları olabilir, ancak yakında diğer zamanlarda daha fazla yiyerek telafi edecektir.


Küçük çocuğunuza nasıl yapıldığını gösterin. Çocuğunuzun rol modelisiniz, bu yüzden sizi farklı renk ve dokularda yiyecekler yerken görmesine izin verin. Ayrıca ona farklı şekillerde nasıl yeneceğini de gösterebilirsin, örneğin bir kaşıkla ya da parmaklarınla ​​yemek yiyebilirsin, böylece seni taklit etmeye başlayabilir.


Her seferinde bir adım atın. Çok hızlı bir şekilde çok fazla yeni yiyecek sunarak bebeğinizi bunaltmamaya çalışın. Ara sıra yeni yiyeceklerle zaten sevdiği yiyecekler arasında mutlu bir denge kurmayı hedefleyin. Bu, onun zevklerini genişletmesine ve genişletmesine izin verirken, kendini güvende ve güvende hissetmesine yardımcı olacaktır.

Bol bol övün. Bebeğiniz yeni bir yemek denediğinde, övgü ile coşkulu olun. Böylesine olumlu bir tepki almayı çok sevecek ve gelecekte daha çok yeni tatlar denemesini sağlayabilir.


Her şeyden önce sabırlı olmaya çalışın. Bebeğinize yeni yiyecekler sunmaya devam edin ve istediği şeyi yemesine izin verin. Zamanla ve bolca cesaretlendirmeyle, çok çeşitli yiyeceklerin tadını çıkarmayı öğrenmesine yardımcı olabilirsiniz.


0 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

çocuklarda hipermetrop için gözlük

4 yaş oğlumda arpacık için gittiğimiz göz doktorunda rutin ilaçlı ölçüm yapıldı. Hipermetrop var gözlük kullanacak denildi. Bir gözü 3,25 bir gözü 2,75 çıktı ama daha düşük gözlük verdi. Çocukta bir b

Ekran Alıntısı.JPG