Bebeğime dört aylıkken katı yiyecek verebilir miyim?

En iyisi, onu katı yiyeceklerle tanıştırmadan önce bebeğinizin altı aylık olmasını beklemektir.


Altı aya kadar bebeğiniz doğum ağırlığını iki katına çıkarmış olmalıydı. Muhtemelen her zaman daha aktif hale geldiğini fark edeceksiniz. Altı ay sonra anne sütü veya mama sütü büyüyen, aktif bebeğinize yeterli besin sağlamayacağından başka yiyeceklere ihtiyaç duymaya başlayacaktır.


Bebeğinizin katı yiyecekler vermesi için yaklaşık altı ay olana kadar beklemek, sağlığının korunmasına yardımcı olabilir. Yiyeceklerden enfeksiyon kapma olasılığını azaltır, çünkü altı ayda bağışıklık sistemi daha güçlüdür.


Ailenizde çölyak hastalığı öyküsü varsa, bebeğinize glüten içeren mamayı en az beş aydan önce vermemeniz önemlidir. Çölyak hastalığı, başta buğday olmak üzere bazı tahıllarda glüten tarafından tetiklenir. Bununla birlikte, bebeğinizin diyetine glüten eklerken aynı zamanda emzirmek, onu çölyak hastalığına karşı korumaya yardımcı olacaktır.


Küçük bebekler yiyecekleri ağızlarından çıkarırlar. Buna dil itme refleksi denir. Bebeğiniz yaklaşık dört ayda dil itme refleksini kaybedebilir, ancak bu katı yiyeceklere hazır olduğu anlamına gelmez. Bebeğiniz altı aylıktan itibaren yiyecekleri ağzında tutmayı ve çiğnemeyi çok daha kolay bulacaktır.


Bununla birlikte, bebeğinizin altı aydan önce katı yiyeceklere başlamaya hazır olduğunu düşünüyorsanız, küçük miktarlarda basit katı yiyecekler vermeye başlayabilirsiniz. Ancak önce sağlık ziyaretçinizle konuşmak en iyisidir. Bebeğiniz erken doğmuşsa bu özellikle önemlidir. Sağlık Bakanlığı, bebeklerin en erken dört ay (17 hafta) bitmeden katı yiyecekler yememesi gerektiğini söylüyor.


Bebeğinizi katı yiyeceklerle denemeden önce, gerçekten hazır olduğuna dair işaretlere dikkat edin. Süt yemlerini artırmayı deneseniz bile, iyi bir süt beslemesinden sonra hala aç görünüyor mu? Desteklendiğinde oturabilir mi? Yiyecekleri alıp ağzına mı koymaya çalışıyor?

0 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

diyetle meme reddi geçen var mı

Hatice Hiranur DişçekenBir sure bizde de oldu ara ara ama diyetle gecti sukur Hanım Oğuz ÜlkerSıkı diyet yaptığımda tekrar emmeye başladı ve kusmalarımız bitti. Allah yardımcınız olsun çok zor süreç