Bebeğim devamlı ağlıyor. Ne yapabilirim?

Ağlamak, bebeğinizin ana iletişim aracıdır. Konuşamadığından, bir şeye ihtiyacı olduğunu bilmenin tek yolu budur. Ağlama nedeni beslenme ihtiyacı, bez değiştirme veya sadece sarılma olabilir. Bebeğinizi anlamak ve ihtiyaçlarını görmek onu rahatlatmaya yardımcı olacaktır.


Bazı bebekler üç hafta ile 16 haftalıkken daha fazla ağlama eğilimindedir ve yaklaşık iki ayda zirveye ulaşır. Buna genellikle kolik denir.


Yapabileceğiniz ilk şey, bebeğinize sorunun ne olduğunu sormaktır. Rahatlatıcı sesiniz onun sakinleşmesine yardımcı olabilir.


Acı çekiyor mu, aç mı ya da bez değişimine ihtiyacı var mı kontrol edin. Sarılmak isteyebilir veya oynamak isteyebilir. Onu neyin rahatsız ettiğine bağlı olarak bebeğiniz muhtemelen farklı ağlamalara sahip olacaktır. Zamanla, bu ağlamaların her birinin ne anlama geldiğini öğreneceksiniz.


Bebeğiniz ağlamaya başladığında ne yaptığını izleyin. Ellerini veya parmaklarını emiyor mu? Bir şeye bakmak için mi dönüyor yoksa konumunu mu değiştiriyor? Kendini yatıştırmak için birşeyler yapıyordur ve bunları gerçekleştirmek için sizin yardımınıza ihtiyacı olabilir.


Bazı bebekler çok hareket etmeyi sever. Bebeğinizi size dönük tutun, ardından nazikçe ve ritmik bir şekilde önünüzde yukarı ve aşağı sallayın.


Bazı bebekler sakinleşmek ve belki uykuya dalmak için güvenli bir yerde bırakılmayı tercih ederler. Eliniz karnının üzerinde olacak şekilde bebeğinizi karyolasına yatırmayı deneyin. Yerleşmesine yardımcı olmak için onunla yatıştırıcı, güven verici bir sesle konuşun.


Bazı bebekler emerken rahatlar. Bebeğinizin emzirilme zamanı değilse, bebeğinizin ellerini veya parmaklarını ağzına götürmesine yardım edin veya ona bir oyuncak verin.


Onu bir banyo veya hafif bir masajla yatıştırmayı deneyin.


Kundak, bebeğinizin rahminizde tutulduğunu hatırlatabileceği için yardımcı olabilir.


Her şeyi aynı anda yapmaktansa, aynı anda bir veya iki şeyi deneyin. Bazı bebekler ağlamayı sona erdirmek için ebeveynleri birçok farklı şey denediğinde aşırı uyarılır ve daha da fazla ağlarlar!


Kolik durumunda, muhtemelen bazı şeylerin bazen işe yaradığını ama hiçbir şeyin her zaman işe yaramadığını göreceksiniz. Bu aşamanın geçeceğini unutmayın. Kolik genellikle bebeğiniz üç ila dört aylıkken geçer.


Sürekli ağlayan bir bebekle yaşamak zor bir iştir ve size ve eşinize zarar verebilir. Kendinize bakmanız ve arada bir mola vermeniz, böylece yükü paylaşmanız önemlidir.

0 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

çocuklarda hipermetrop için gözlük

4 yaş oğlumda arpacık için gittiğimiz göz doktorunda rutin ilaçlı ölçüm yapıldı. Hipermetrop var gözlük kullanacak denildi. Bir gözü 3,25 bir gözü 2,75 çıktı ama daha düşük gözlük verdi. Çocukta bir b

Ekran Alıntısı.JPG