Yenidoğan 4. Hafta

Bebeğiniz nasıl büyüyor

Bebeğiniz her geçen gün güçleniyor ve etrafındaki dünya hakkında daha fazla şey öğreniyor. Hala çok uzağı göremiyor, ama yüzünüzü ona yaklaştırırsanız muhtemelen büyülenecek. İşitmesi şimdi tamamen gelişmiştir, ancak doğal olarak dünyasındaki tüm sesleri anlaması biraz zaman alacaktır.

Gerçekten heyecan verici bir değişiklik, bebeğinizin muhtemelen "konuşmaya" başlamasıdır. Duygularını ifade etmek için homurdama ve uğultu yapabilir. Onu size yakın tutun ve yüz yüze konuşun, böylece ifadelerinizi görebilir. Çok uzak göremese de, odanın her yerinden sesinizi duymaktan zevk alacak, bu yüzden onu yere indirip uzaklaşırken konuşmaya devam edin.

Hayatınız: karışık duygular


Bazı yeni anneler için,  lohusalık dönemi henüz bitmemiş gibi görünebilir. Uyuyamıyorsanız (ve sadece bebeğiniz sizi uyandırdığı için değil), çok fazla yiyorsanız veya her zaman çok endişeli hissediyorsanız, doğum sonrası depresyon yaşıyor olabilirsiniz. Sekiz kadından en az birinin bunu yaşadığı düşünülmektedir, bu yüzden kesinlikle yalnız değilsiniz.

Otururken hala acı hissediyor musun?

 

Doğum sırasında fiziksel bir yara aldı iseniz, belki hasarın ne kadar süreceği konusunda endişelisiniz. Gözyaşı veya epizyotomiden kaynaklanan perineal ağrınız varsa, doğum sonrası kontrolünüzü beklemeyin. Bir randevu için alın ve doktorunuzla görüşün ve kendinizi daha rahat hale getirmek için neler yapabileceğinizi öğrenin.

Bebek sonrası kilonuzu nasıl değiştireceğiniz konusunda endişeleriniz varsa, henüz herhangi bir antrenmana başlamanın çok erken olduğundan emin olabilirsiniz! Şimdilik düzenli pelvik taban egzersizleri yeterlidir. Egzersiz ile ilgili endişeleriniz varsa, doktorunuza altı haftalık (doğum sonrası) kontrolünüzde sorabilirsiniz.

Şeklinizi geri kazanmanın anahtarı, onu yavaşça almaktır. Bebeğinizi büyütmek dokuz ayınızı aldı, bu yüzden vücudunuzu geri almak için kendinize aynı süre tanıyın.

Peki ne yapabilirsin?

 

Bebeğiniz uyuduğu zaman sizde uyumaya çalışın ya da en azından dinlenmeye çalışın. 

Olumlu kalmaya çalışın. Daha büyük çocukların ebeveynleriyle konuşmak yardımcı olabilir. Daha önce bunları yaşadılar ve yorgunlukla başa çıkmak için herhangi bir ipucu vermekten mutluluk duyacaklar. Yeterli demir alıp almadığınızı kontrol etmek için doktorunuzla konuşabilirsiniz.

Yorgun hissetmek bebeğinizin ağlamasıyla başa çıkmayı zorlaştırabilir. Bazen sanki sürekli ağlıyormuş gibi görünebilir. Ağlamasının nedenlerinden bazılarını bilmek, onunla daha kolay başa çıkmanıza yardımcı olabilir.

Doktorunuzdan en iyi şekilde yararlanın. Beslenme konusunda sorun yaşıyorsanız onunla veya emzirme danışmanınızla konuşun. Çok fazla süt, meme ağrısı, çatlak meme uçları ve mastitis yaygın sorunlardır, ancak birçok tedavi yöntemi de mevcuttur.

Şu anda biraz telaşlı hissedebilirsiniz ama bunun çok normal olduğunu bilin. Zamanla herşey yerine oturacaktır.

Bu hafta bilmeniz gerekenler

Birçok yeni ebeveyn normal yenidoğan davranışı ile hastalık belirtileri arasındaki farkı söylemekte zorlanmaktadır. Bebeğiniz için doktoru ne zaman arayacağınıza iyi karar vermelisiniz.


Başkalarının önünde emzirme konusunda rahatsızlık hissediyorsanız, başkalarının düşündüğünden ziyade bebeğinizin neye ihtiyacı olduğuna odaklanmaya çalışın. Unutmayın, herkesin size karşı ayrımcılık yapması veya kamuya açık emzirme nedeniyle sizi rahatsız etmesi yasadışıdır.