top of page

HAMİLELİKTE KORONA - COVİD 19

KORONANIN HAMİLELER ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ NELERDİR NELERE DİKKAT ETMELİDİR?

Hamilelik sırasında bağışıklık sistemi zayıflar ve akciğer kapasitesi azalır. Bundan dolayı nezle ve gripler bile hamilelikte zorlu geçer. Korona içinde beklenti aynı yöndedir. Geçmişte yaşanan SARS ve MERS salgınlarında hamilelerden bulaşanlarda vefat oranlarının yüksek olduğu görülmektedir. Bundan dolayı hamile ve ailelerinin dikkatli olması gerekmektedir.

Hamileler riski yüksek olan yerlerde maske takmalıdırlar. Hastaneye veya riskli bir yere gittiğinde 14 gün kendini izole etmelidirler. Çok acil bir durum yoksa bu tür ziyaretler ertelenmelidir.

Rutin kontrollerin arası doktorun önerisine göre açılabilir. Korona şüphesi varsa 112 ile başvuru yapmak idealidir. Kendi imkanları ile giderlerse hastane girişinde bildirmelidir ki hastaneye kabulü buna göre hastane tedbirler alabilir.

KORONANIN DOĞUMA NEGATİF ETKİSİ VAR MIDIR?

Hamile kadının Korona olmasının bebekte doğumsal sakatlıklar yaptığına dair bir kanıt yoktur. Yakın zamanda 1 yenidoğanda virüs bulaşını düşündüren antikor ve 33 covidli anneden doğan 3 bebekte hastalık tespit edildi. Bebeklerin hepsi iyileşmiştir. Tedavi prensipleri hamile olmayanlarla aynıdır.

Doğumun normal mi sezaryen yoluyla mı olacağına annenin ve bebeğin durumuna bakarak karar verilir. Normal doğumda bir sorun yok ancak dünyadaki verilere bakınca hasta hamilelerin genellikle sezaryen ile doğum yapmaktadır. Bunda başlıca annenin sağlık durumunun iyi olmaması ve bebeğin sıkıntıya girmesi rol alıyor.

bottom of page