top of page

Bebek Alışverişi için gerçekte neler almalıyım

Piyasada bu kadar çok bebek ürünü varken, bebeğinizin için gerçekte neye ihtiyacınız olduğuna karar vermek gerçekten zor olabilir. Bu yazıda alışveriş listenizde bebekler için olmazsa olmaz denen ürünlerin listesini sizin için hazırladık.

Bebek giysileri


En az sekiz takım elbise çok kullanışlı olacaktır. Küçük bebekler ilk birkaç ay boyunca bunlarla yaşama eğilimindedir ve kışın altındaki yelek ve soğuksa üstte bir hırka dışında başka bir şey giymeye gerek yoktur.


Beden kıyafeti olarak da bilinen en az altı yelek, altında zarf boyunlu ve çıtçıtlı. Bunlar hepsi bir arada başka kıyafetlerin altında veya sıcaksa kendi başlarına giyilebilir. Kısa ve uzun kollu versiyonlar yılın farklı zamanları için alınmalıdır.


Ekstra koruma sağlamak için bir veya iki hırka yeterlidir.


Kış mevsimiyse, bebeğinize soğuktan koruması için mont gerekebilir. Arabada çok zaman geçirirseniz, çok kalın olmayan giysiler seçin, aksi takdirde bebeğiniz aşırı sıcaklayabilir.


Kışın yumuşak, rahat bir şapka gerekli olacaktır. Bebeğiniz prematüre ise veya yaz aylarında hava serinse, pamuklu şapka da yararlıdır.


Bebeğinizin ayaklarını kaplayan hepsi bir arada takımlar seçerseniz, çoraplara ihtiyacınız olmaz. Zaten yeni doğan bebekler üzerinde çorap tutmak çok zordur ve düşme veya kaybolmaları çok sık raslanır.

Bebek bezleri


Yeni doğmuş bebekler bebek bezlerinin günde 10 kez 12 kez değiştirilmesine ihtiyaç duyacağından, en azından ilk birkaç gün boyunca yetecek kadar satın alın. Ayrıca bez torbalara ve ıslak mendillere (veya pamuk) ihtiyacınız olacaktır.


Yeniden kullanılabilir bebek bezleri kullanmayı planlıyorsanız, yeni doğan bebeğiniz için uygun en az 15 bebek bezine ihtiyacınız olacaktır. Ayrıca bir kovaya (bebek bezi kovası), bebek bezi astarlarına ve bazı bebek bezi sterilizatörüne ihtiyacınız olacaktır. Erken haftalarda yıkamaya geri dönmeniz durumunda, en az bir paket tek kullanımlık bebek bezine de sahip olmak iyi bir fikirdir.

Besleme ekipmanları


Emziriyorsanız, emzirme sütyenlerine ve göğüs pedlerine ihtiyacınız olacaktır.
Biberonla besliyorsanız şişeler, emzikler, şişe fırçaları ve sterilizatör sahibi olmak önem taşır.

Pamuklu önlükler de yararlı olabilir.

Bebeğimin yatak takımı için neye ihtiyacım var?


Bir beşik veya bebek karyolası olmazsa olmazlardandır.
Bebeğiniz doğrudan yatağa yatırılacaksa, çarşaflara ve battaniyelere ve bebek uyku tulumuna ihtiyacınız olacaktır. Bebeğiniz için beşik alacaksanız, bebek battaniyesine ihtiyacınız olacaktır.
Beşik veya karyolasına uyan yarı ortopedik bir yatak kullanmanız önemlidir.
Hafif, pamuklu bir şal, bebeğinizin erken haftalarda aşırı sıcaklamadan güvenli hissetmesi için gereklidir.

Bebek Yıkama


Bir bebek küveti yararlı olabilir, ancak alan sınırlıysa çok yer kaplarlar. Yeni doğmuş bir banyo desteği bebeğinizi sizinde kullandığınız banyo küvetinde güvenle tutacaktır ve çok daha ucuzdur.


Bebek havluları faydalıdır, ancak gerekli değildir. Bebeğinizin hassas cildini korumak için bebeklere uygun şampuan, sabun ve kremler kullanmanız gerekmektedir.

Seyahat


Düz duran bir bebek arabası ve puset yeni doğan bebekler için uygundur. Bir yağmurluk ve yaz aylarında bir güneşlik gerekir.
Bebeğiniz araba ile seyahat edecekse, arkaya bakan bir oto koltuğu ayrıca otomobil için güneşlikler özellikle yaz aylarında kullanışlı olacaktır.

Diğer Gerekenler


Evden çıktığınızda yanınıza almanız gerekenleri koymanız için çanta gereklidir. Islak mendil, bol miktarda bebek bezi ve bebeğinizin biberonu (biberonla besliyorsanız) için uygun genişlik  içeren bir çanta seçin.

 

Çok düzenliyseniz, çok bölmeli bir çanta tercih edebilirsiniz. Aksi takdirde, anlık ihtiyacınız olan bir şeyi aramak için çok fazla zaman harcayabilirsiniz!
 

bottom of page