9 Haftalık Hamilelik ve Bebek Gelişimi

9_haftalık_bebek_resmi.jpg

Gelecek aylarda bol miktarda ince ayar yapsalar da, bebeğinizin tüm temel organları yerinde.

 

Şimdiye kadar kalbi dört odaya bölündü ve burnu ve koku hissi gelişiyor. Bebeğinizin organları, kasları ve sinirleri çalışıyor.

 

Bebeğinizin embriyonik kuyruğu neredeyse kaybolmuşken, biraz daha insan gibi görünmeye başlıyor.

 

Bu haftanın sonunda, yaklaşık 2.3 cm (0.9 inç) uzunluğunda ve yaklaşık 2 g (0.07 oz) ağırlığında olacak. Bu kabaca bir üzümün büyüklüğüdür.

 

Bebeğinizin minik kulakları daha belirgin hale geliyor ve yakında yerine geçecek. Ağzında, diş etlerinde ampul şeklindeki tomurcuklar hamileliğin ilerleyen dönemlerinde süt dişleri haline gelecektir.

 

Bebeğinizin cinsiyetini henüz ultrasonla söylemek mümkün olmasa da, cinsel organları oluşmaya başladı. Ayak bilekleri ve bilekleri daha gelişmiştir ve parmakları ve ayak parmakları daha açık bir şekilde tanımlanmıştır.

 

Kolları dirseklere bükülebilir ve ellerinin göğsüne dayanması için yeterince uzundur, yakında buluşacaklardır. Bebeğinizin bacakları uzar ve vücudunun geri kalanıyla orantılıdır.

 

Diz ve ayak bileği eklemleri de görülebilir. Bu noktaya kadar, yumurtalıklarınız büyüyen bebeğiniz için gerekli olan bir hormon olan progesteron üretmekten sorumluydu. Bununla birlikte, plasenta şimdi bu kritik işi üstlenmeye başlayacak kadar gelişmiştir. Ayrıca bebeğinizin ihtiyaç duyduğu besin maddelerini ve vücudundaki atık maddeleri temizlemeye neredeyse hazırdır.