6 Haftalık Hamilelik ve Bebek Gelişimi

6_haftalık_hamilelik.jpg

Nerde ise 2. ayınızdasınız! Bebeğiniz mercimek büyüklüğünde. Eğer şu anda vajinal bir ultrason yaparsanız, kalbi atıyor olduğunu görebilirsiniz. Kalbi sizden daha hızlı atıyor, dakikada yaklaşık 100 atım yapıyor.

 

Bebeğiniz özellikleri gelişmeye başladığında ovalden C şekline dönüştü. Gözlerinin olacağı karanlık lekeler ve kulaklarını işaretlemek için küçük çukurlar, ardından burun deliklerinin olacağı çukurlar var.

 

Gelişen beyninin altındaki küçük kıvrımlar bebeğinizin diline, çenelerine ve boynuna büyür. Bebeğinizin kollarında büyüyecek tomurcuklar veya yumrular şişmeye başlar, ardından bacakları için olanlar gelir. Kas ve kemik dokusu oluşur ve ince bir cilt tabakasıyla kaplıdır. Bu aşamada cildi o kadar incedir ki içinden görebilirsiniz. İçeride, bebeğinizin bağırsakları olacak hücreler, akciğerleri, karaciğeri ve böbrekleri olacak doku tomurcuğu ile birlikte gelişiyor.

 

Bebeğinizin beyninin ve omuriliğinin büyüdüğü sinir tüpü her iki uçta da kapanmaya devam eder.

 

Folik asit almaya devam edin, çünkü bu nöral tüpün parçalarının açık kalmasını durdurmaya yardımcı olur. Bebeğinizin beyninin ve omurganın normal büyümesi için tüpün kapalı olması gerekir.