5 Haftalık Hamilelik ve Bebek Gelişimi

5_Haftalık_bebek_resmi.jpg

Bebeğiniz susam tohumunun büyüklüğündedir ve bir insandan daha küçük bir iribaş gibi görünür. Henüz bir yumruya sahip olmayacaksınız, ancak rahminizde (rahim) büyük değişiklikler oluyor.

 

Gelişen plasenta hızla büyüyen bebeğiniz için iyi bir kan kaynağı sağlamak için rahminizin duvarına girmeye devam ediyor.

 

Bebeğinizin iribaş şeklindeki formunda üç hücre katmanı oluşur. Bunlar büyük organ ve dokulara dönüşecektir: Üst tabakada, nöral tüp adı verilen içi boş bir yapı, bir oluk sonra bir tüp olarak oluşmaya başlar.

 

Bebeğinizin beyni, omurga, omurilik ve sinirleri burada gelişir. Cilt, saç ve tırnaklar da bu tabakadan gelişecektir. Orta tabaka, iskelet ve kasların büyüdüğü ve kalp ve kan dolaşım sisteminin oluşacağı yerdir. Üçüncü katman, akciğerler, bağırsaklar ve idrar sistemi olacak şeyin başlangıcını barındırır.

 

Bebeğinizin sinir tüpü de ortaya çıkan omurilik ve beynin etrafında koruyucu bir boşluk oluşturmak için her iki uçtan kapanmaya başlar.

 

Folik asit almaya başlamadıysanız, şimdi yapın. 12 hafta hamile kalana kadar folik asit almak, bu kritik aşamada nöral tüp defektinin oluşmasını önlemeye yardımcı olacaktır.

 

Bebeğinizin minik kalbi işlev gören ilk organdır. Tamamen büyümüş bir kalbin son dört odasından ziyade bir tüp gibi görünse de, zaten kan damarlarına bağlıdır. Çoğu embriyo kalbi hamileliğin 21 veya 22. günü civarında çalışmaya başladığı için muhtemelen kalbi atmaktadır.