40 Haftalık Hamilelik ve Bebek Gelişimi

40_haftalık_bebek_resmi.jpg

Aylarca bekledikten sonra, vade tarihiniz geçti ve geçti ve hala hamilesiniz. Sinir bozucu, ama birçok kadın bu durumda kendilerini buluyor.

 

Şimdiki ve 42 hafta arasında doğan bebekler hala tam dönem olarak kabul edilmektedir ve ebeniz veya doktorunuz muhtemelen 41 haftalık hamilelikten önce doğumunuzu teşvik etmeyi teklif etmeyecektir.

 

Bebeğinizin bulunduğu yerde oldukça rahat olduğundan emin olabilirsiniz! Fetal gelişiminin çoğu tamamlandı, ancak saçları kalınlaşmaya devam edebilir ve tırnakları daha da büyüyebilir. Ortalama yenidoğan, kafadan (taç) topuğa yaklaşık 51.2 cm boyundadır ve 3.5 kg'da ağırlığa sahiptir.

 

Tüm bebekler, kafatasının birleşmesinin bitmediği başlarının üstünde iki yumuşak nokta (fontanel) ile doğarlar. Bu, vajinal doğum sırasında bebeğinizin kafatası kemiklerinin üst üste kaymasını sağlar ve dar doğum kanalı boyunca yolunu hafifletmeye yardımcı olur. Bebeğiniz vajinal yolla doğarsa, başı sıkıştığı yerde sivri veya şekilsiz görünebilir. Bu normal. Özellikle yardımlı bir doğumdan sonra, bebeğinizin biraz şişmesi ve morarması da yaygındır. Doğumdan sonraki günlerde bebeğinizin kafası daha yuvarlak bir şekle dönecek ve şişlik ve morarma yakında kaybolacaktır.

 

Yeni doğmuş bir bebek olarak, bebeğiniz sevginiz ve bakımınızla gelişmesine yardımcı olacak tüm becerilere ve reflekslere sahiptir. Doğumdan kısa bir süre sonra meme ucunuzu içgüdüsel olarak arayacak ("köklenme" olarak adlandırılacaktır). Parmağınızı minik eline koyarsanız, sıkıca kavrayacaktır.

Doğum Sonrası Bebek Gelişimi