36 Haftalık Hamilelik ve Bebek Gelişimi

36_haftalık_bebek_resmi.jpg

Bebeğiniz yaklaşık 2,6 kg ağırlığında ve 47,4 cm'nin biraz üzerinde bir boyuta sahiptir.

 

Hamileliğiniz bu hafta sonuna kadar tam dönem olarak kabul edilir, yani bebeğiniz her gün doğmaya hazırdır. Unutmayın, bebeklerin sadece yüzde dördü doğum tarihlerinde doğar. Çoğu kadın 38 hafta ile 42 hafta arasında doğum yapar.

 

Bebeğinizin işitmesinin bu hafta hassasiyette bir sıçrama yapması muhtemeldir. Beyni ve sinir sistemi, dünyaya gelişi yaklaştıkça hızla olgunlaşıyor. Tüylü lanugo saçlarından ve cildini örten koruyucu madde olan vernix caseosa'dan geriye kalanları dökmeye devam ediyor. Bu saçları ve cildi yutacak ve sindirildikten sonra bağırsaklarında siyah veya koyu yeşil yapışkan bir madde olan mekonyum olarak kalacak. Bu mekonyum doğumdan sonraki ilk kakası olacak.

 

Ebe, 36 haftalık doğum öncesi randevunuzda bebeğinizin hangi konumda olduğunu kontrol edecektir. Bebeğiniz baş aşağı veya dik konumda olabilir. Bebeğinizin başı doğuma hazır şekilde pelvisinize doğru hareket etmiş olabilir. Böyle bir durumda, çarpıntılarınızın azaldığını ve nefes almak için daha fazla yeriniz olduğunu hissedebilirsiniz. Buna ışıklandırma denir.

 

Bebeğinizin doğmaya hazır olduğu anlamına gelse de, henüz onun yolda olduğuna dair bir işaret olması gerekmez. Bebeğinizden henüz nişan almadıysa cesaretiniz kırılmasın. Bazı bebekler doğum başlayana kadar leğen kemiğine girmezler. Bebeğiniz aşağıdan aşağı pozisyonda (makat) kalırsa veya bu haftadan sonra karnınızda (enine yalan) uzanıyorsa, doktorunuz veya ebeniz onu döndürmeyi önerebilir. Harici dik pozisyon versiyon (ECV) adı verilen bir teknik ile, bebeğinizi baş aşağı pozisyona teşvik edebilir.

 

Doktorunuz veya ebeniz, ellerini karnınıza yerleştirecek ve bebeğinizin dönmesine yardımcı olmak için ani ve hafif bir baskı uygulayacaktır.