34 Haftalık Hamilelik ve Bebek Gelişimi

34_haftalık_bebek_resmi.jpg

Bebeğinizin Ağırlığı 2,1 kg'danfazladır ve kafadan (taç) topuğa yaklaşık 45 cm'dir.

 

Başka sağlık sorunları olmayan 34. haftada doğan bebeklerin rahim dışında (rahim) gelişebildiğini bilmek güven vericidir. Bebeğiniz bu hafta doğarsa, yenidoğan ünitesinde biraz yardıma ihtiyacı olabilir, ancak bundan sonra normal zamanında doğmuş gibi kadar iyi olacak.

 

Bebeğiniz büyümeye devam ediyor. Kahverengi yağ adı verilen özel bir yağ türü depoluyor. Bu, doğduktan sonra ısınmasına yardımcı olur, çünkü yeni doğan bebekler vücut sıcaklıklarını çok iyi düzenleyemez. Kahverengi yağ doğumdan sonra büyümeyi durdurur ve bebeğinizin koşullara göre giyinmesini sağlamanız gerekir.

Ebe, yeni bebeğinizi nasıl rahat tutacağınız konusunda size rehberlik edecektir. Bebeğiniz sesinizi ve eşinizin sesini zaten biliyor. Artık ninnileri ve şarkıları da tanıması mümkün olabilir. Çünkü kulağının beynine (koklea) mesaj gönderen kısmı daha olgunlaşıyor.

 

Araştırmalar, bebeğinize doğmadan önce belirli bir şarkıyı düzenli olarak söylerseniz, doğumdan sonra tekrar şarkı söylediğinizde yatıştırılma olasılığının daha yüksek olduğunu gösterir. Yavruya şarkı söylemek, doğmamış bebeğinizle bağ kurmak için harika bir yoldur.