33 Haftalık Hamilelik ve Bebek Gelişimi

33_haftalık_bebek_resmi.jpg

Bebeğiniz yaklaşık 1.9 kg ağırlığındadır ve kafadan (taç) topuğa kadar 43.7 cm'den fazladır.

 

Bebeğinizin beyni üçüncü üç aylık dönemde hızla gelişir. Fakat doğduğunda ve tüm duyuları uyarıldığında, beyin büyümesi maksimum seviyede olacaktır.

 

Bebeğinizin cildi, doğum için hazırlanırken daha az kırışıktır. Cildinin altındaki beyaz yağ yapısı sayesinde kolları ve bacakları şimdi oldukça tombul görünüyor.

 

Bebeğinizin kafatası yumuşak ve esnektir ve onu oluşturan kemik plakaları henüz kaynamamıştır. Vajinal yani normal bir doğum olacaksa, bebeğinizin kafatası plakaları doğum kanalından geçtikçe birbirinin üzerine kayacaktır. Bebeğinizin doğduğunda kafatasındaki boşlukları (fontaneller) görebilir veya hafifçe hissedebilirsiniz. Fontaneller yaklaşık 18 aylık olana kadar kapanmayacak. Çocukluğu boyunca, kafatası plakaları büyüyen beynine yer açmak için esnek bir şekilde bir arada kalır. Kafatası kemikleri yetişkinliğe kadar tamamen yerine oturmaz.

 

Eğer erkek bir çocuğunuz varsa, testisleri muhtemelen skrotuma inmiş olacak. Bununla birlikte, bazen, testislerden biri veya her ikisi de doğumdan sonra tamamen inmez. Bu özellikle erken doğmuş veya düşük doğum ağırlıklı bebeklerde yaygındır. Bebeğiniz inmemiş testislerle doğarsa, yaklaşık üç ay boyunca skrotumuna doğru hareket edecek ve yerini bulacaktır.