31 Haftalık Hamilelik ve Bebek Gelişimi

31_haftalık_bebek_resmi.jpg

Bebeğiniz yaklaşık 1,5 kg ağırlığa sahip ve daha yeni doğan gibi görünmeye başlıyor. Taçtan topuğa yaklaşık 41,1 cm boyundadır.

 

İster inanın ister inanmayın, bebeğinizin hala büyümeye devam ediyor. Doğumdan önce en az 1 kg daha kazanmasını bekleyebilirsiniz.

Kırışık cildi yavaş yavaş daha pürüzsüz hale geliyor.

 

Hamilelik sırasında yediğiniz yiyeceklerin amniyotik sıvınıza belirli tatlar ve kokular verebileceğini biliyor muydunuz? Bebeğinizin beyni ve zevkleri, yutduğu sıvıda bu lezzetleri tatması için yeterince olgun. Hamilelikte yediğiniz yiyeceklerin, yaklaşık altı aylıkken katı yiyeceklere başladığında bebeğinizin yiyecek tercihlerini şekillendirmesi bile mümkündür.

 

Bebeğiniz gece gündüz 20 dakika ile 40 dakika arasında kısa bir süre uyumaya devam eder, 90 dakikadan fazla uyuması pek olası değildir. Uyurken, muhtemelen hareketsiz kalacaktır.

 

Bebeğiniz sürekli büyüyor, bu yüzden uyandığında hareket etmesi için daha az yer var. Rahiminizdeki (uterus) sınırlı alan nedeniyle, şimdi bacaklarını klasik fetal pozisyonda göğsüne çekmesi muhtemeldir.

 

Hareket etmek için daha az yeri olmasına rağmen, bebeğiniz hala aktif olacaktır. Üçüncü trimesterde tekmelerinin ve dürtülerinin farklı hissetmeye başladığınızı fark edebilirsiniz, ancak hareket örüntüsü aynı olacaktır. Örneğin, genellikle akşamları en aktifse, yine aynı zaman diliminde aktif olmasını bekleyebilirsiniz.