30 Haftalık Hamilelik ve Bebek Gelişimi

30haftalık_bebek_resmi.jpg

Bebeğiniz artık 39,9 cm'den biraz daha uzundur. Uzunluğu açısından büyümesi yakında yavaşlayacak, ancak doğana kadar kilo almaya devam edecek. Bu aşamada yaklaşık 1.3kg ağırlığındadır.

 

Beyaz, yağlı, nemlendirici vernix bebeğinizin cildini baştan ayağa ve arkadan öne doğru kaplar. Vernix, cildini amniyotik sıvıya uzun süre maruz kalmadan korumaya yardımcı olur. Vernix ayrıca bakteriyel ve fungal enfeksiyonları uzak tutarak antimikrobiyaldir.

 

Bebeğinizin bağışıklık sistemi de enfeksiyonlara karşı korunmasına yardımcı olmakla meşgul. Karnınıza bir meşale veya parlak bir ışık parlatırsanız, bebeğinizin başını çevirerek tepki verdiğini hissedebilirsiniz. Ancak, görme yeteneği hala gelişiyor, bu yüzden şimdi cevap vermezse birkaç hafta içinde tekrar deneyin.

 

Bebeğinizin görme yeteneği doğumdan sonra gelişmeye devam edecektir. Doğduğunda, sadece 20 cm ila 30 cm arasında yüzleri ve nesneleri görebilecektir. Bebeğinizi çevreleyen amniyotik sıvı her hafta artmaktadır, ancak bebeğiniz büyüdükçe bu büyüme yavaşlamaktadır. 37 haftaya kadar, amniyotik sıvının hacmi 700ml ve 1.000ml arasında duracaktır.