26 Haftalık Hamilelik ve Bebek Gelişimi

26_haftalık_bebek_resmi.jpg

Bebeğinizi baştan (taç) topuktan ölçerek, yaklaşık 35,6 cm (14 inç) uzunluğundadır. Şimdi yaklaşık 760g (1.7lb) olan kırmızı bir lahana kadar ağır.

 

Büyüyen vücudu, 150 eklemi, 33 kemik halkası ve 1.000 bağları olan güçlendirici omurga tarafından desteklenir.

 

Bebeğinizin sese tepkisi, beyni geliştikçe daha karmaşık hale geliyor. Daha belirgin bir şekilde işitebilir ve sizin ve eşinizin farklı seslerini seçebilir. Bu erken tanıma, doğduktan sonra sizinle bağ kurmasına yardımcı olacaktır - sesinizin rahatlatıcı ve tanıdık sesini dinleyecektir.

 

Bebeğinizin akciğerleri gelişmeye devam eder ve ipuçlarında küçük hava keseleri (alveoller) ile yeni hava yolları oluşturur. Bu hava yolu ağı, solunum ağacı olarak da bilinir. Bebeğinizin ciğerlerinde yüzey aktif madde gelişmektedir. Bu, hava keselerinin içlerini kaplayan ve etkili bir şekilde şişirmelerine ve söndürmelerine yardımcı olan bir maddedir. Bununla birlikte, bebeğinizin akciğerleri henüz hava solumaya hazır değildir. Bebeğiniz doğduktan sonra ilk nefesini aldığında, keseler hava ile dolar. Oksijen, şimdi de gelişmekte olan küçük kan damarlarından oluşan bir ağ yoluyla kan dolaşımına emilecektir.

 

Eğer bir erkekk çocuğunuz varsa, testisleri leğen kemiğinden skrotuma inmeye devam ediyor. Testisler genellikle üçüncü trimesterde skrotuma ulaşır, ancak bazı erkek bebekler için doğum sonrasında ilk üç ayında olabilir.

 

Bebeğinizin zevkleri artık tamamen gelişmiştir. Diş etlerinden dişlere kendini hazır olacak şekilde şekillenmeye devam ediyor.