22 Haftalık Hamilelik ve Bebek Gelişimi

22_haftalık_bebek_resmi.jpg

Bebeğiniz bu hafta spagetti büyüklüğünde. Neredeyse 430g (15.2oz) ağırlığında ve taçtan topuğa yaklaşık 27.8cm (10.9in) ölçüyor.

 

Yeni doğmuş gibi orantılıdır, ancak bebek yağı henüz ortaya çıkmamıştır. Önümüzdeki aylarda yağ toplayacak. Gözbebekleri henüz tamamen pigmentli olmasa da, bebeğinizin gözleri oluştu. Doğduktan sonra gözlerinin rengi gelişmeye devam edecektir.

 

Bebeğiniz, sindirim sistemi için iyi bir uygulama olan amniyotik sıvıyı yutmaya devam eder. Vücudu sıvıdan küçük miktarlarda şeker emer ve bu da plasentadan aldığı beslenmeyi tamamlar. Bebeğiniz vücudundaki fazla suyu temizlemek için bir şeyler yapıyor.

 

Vücudundaki herhangi bir atık, kan akışınız ile emilmesi için plasenta yoluyla amniyotik sıvıdan çıkarılır. Vücudunuz bebeğinizin atık ürünlerini kendinizle birlikte işlemelidir.

 

Hamilelik sırasında böbreklerinizin daha fazla çalışmasının nedenlerden biri budur. Bebeğinizin sindirim sisteminin mekonyum adı verilen yapışkan bir yan ürünü, bağırsağında yavaşça birikiyor.

 

Bebeğiniz doğduğunda mekonyum ilk kakası olacaktır. Yenidoğanların doğduktan birkaç gün sonra biraz vücut ağırlığı kaybetmeleri normaldir - kısmen ilk kakalarının ağırlığıdır!

 

Kız çocuğunuz varsa, anne sütü yapmaktan sorumlu olan meme bezleri bu hafta gelişmeye devam ediyor. Bir çocuğunuz varsa, testisleri şimdi pelvisinden skrotuma inmeye başlıyor.