20 Haftalık Hamilelik ve Bebek Gelişimi

20_haftalık_bebek_resmi.jpg

Şimdiye kadar bebeğiniz baştan (taç) kıçtan ölçülmüştür, ancak ölçümün bu noktasından itibaren taçtan topuğa olacaktır. Çünkü vücudu şimdi orantılı.

 

Bu hafta bebeğiniz yaklaşık 25,6 cm (10 inç) veya bir muzun boyu kadardır ve yaklaşık 300 g (10,6 oz) ağırlığındadır.

 

Doğum sürecinin yarısındasınız ve bebeğiniz her gün daha aktif hale geliyor. Hala bu heyecan verici ilk vuruşu hissetmek için bekliyorsanız bile, bebeğiniz esneme ve esneme ile meşgul.

 

Muhtemelen başparmaklarını veya parmaklarını da emiyor! 18 hafta ile 20 hafta arasında gerçekleşecek olan anomali taramanızda, doktorunuz bebeğinizin başının ve karnının çevresini ve uyluk kemiği (uyluk kemiği) uzunluğunu ölçerek nasıl büyüdüğünü kontrol edecektir.

 

Bebeğinizin gelişen cildinin gözeneklerinde vernix caseosa adı verilen kaygan, yağlı bir madde oluşmaya başlar. Üçüncü üç aylık dönemde, bebeğinizin cilt foliküllerinden bir nemlendirici ve yağlayıcı olarak salgılanacak ve hassas cildinin amniyotik sıvıya uzun süre daldırılmasından korunmasına yardımcı olacaktır. Vernix ayrıca bebeğinizin cildinin suludan kuru bir ortama uyum sağlamasına yardımcı olarak rahimden dünyaya geçişte rol oynar. Ayrıca bebeğinizin vücut ısısını stabilize etmesine ve enfeksiyonla savaşmasına yardımcı olabilir.