18 Haftalık Hamilelik ve Bebek Gelişimi

18_haftalık_bebek_resmi.jpg

Bebeğiniz baştan aşağıya yaklaşık 14.2 cm (5.6 inç) (taçdan kıç), neredeyse dolmalık biber büyüklüğünde ve 190g'a (6.7oz) kadar ağırlığındadır.

 

Her gün daha küçük bir insana benziyor. Kafası vücut ölçüsüne göre daha küçük ve bacakları uzadı. Kulaklarının dış kabukları açıkça görülebilir ve son konumlarındadır.

 

Bebeğiniz de vücudunun içinde olgunlaşıyor. Akciğerlerinde, ana dallanma tüpleri uçlarında daha küçük tüpler geliştirmeye başlıyor. İkinci üç aylık döneminizin sonunda, bu küçük tüplerde hava keseleri (alveoller) filizlenir. Bebeğiniz tam dönem doğduğunda, alveoller, kanı oksijen almak için aktığı, organlarına ve dokularına dolaşmaya hazır olan ince damarlarla bağlanır.

 

Hamilelik ortasında ultrason taramanız (anomali taraması) 18 hafta ile 21 hafta arasında yaptırılır. Böylece bebeğinizin tekme, esneme, uzanma ve hatta yuvarlanmalarını görebilirsiniz. Anomali taraması sırasında bir ultrasonografi, bebeğinizin büyümesini ve gelişimini ayrıntılı olarak değerlendirecektir.

 

Öğrenmek istiyorsanız ve bebeğiniz doğru pozisyonda ise, doktorunuz bebeğinizin cinsiyetini söyleyebilir. Bir kızınız varsa, bebeğinizin rahmi ve vajina ve fallop tüpleri gelişiyor. Eğer erkek bir çocuğunuz varsa, penisi hızla büyüyor.