14 Haftalık Hamilelik ve Bebek Gelişimi

14_haftalık_bebek_resmi.jpg

Baştan alta (taçtan çıkıntıya), bebeğiniz yaklaşık 8,7 cm (3,4 inç) ve 43g (1,5 oz) ağırlığındadır. Kabaca bir limon büyüklüğünde.

 

Bebeğinizin vücudu başından daha hızlı büyüyor. Boynu geliştiği için daha çok küçük bir insana benziyor ve kolları neredeyse vücudunun geri kalanıyla orantılı.

 

Bacakların uzaması biraz daha yavaştır.

 

Lanugo denilen ince saçlar bebeğinizin kafasında ve vücudunda görünmeye başlıyor. Önümüzdeki altı hafta boyunca, bu saç büyümesi kalınlaşacaktır. Lanugo bebeğinizin sıcaklığının düzenlenmesinde rol oynar, çünkü vernix caseosa adı verilen koruyucu bir mumsu tabakayı cildine bağlamaya yardımcı olur.

 

Lanugo bebeğinizin doğumundan yaklaşık dört hafta önce düşmeye başlayacaktır, ancak doğduğunda tüylü izler görebilirsiniz.

 

Bebeğiniz şimdi kollarını ve bacaklarını daha koordineli bir şekilde hareket ettiriyor. Rutin taramanız sırasında bacaklarını tekmelediğini veya kollarını hareket ettirdiğini görmek için yeterince şanslı olabilirsiniz.

 

Bebeğiniz parmaklarını bile sallayabiliyor olabilir. Bebeğiniz hareket etmekle meşgul olsa da, muhtemelen henüz hiçbir şey hissedemezsiniz.

 

Yine de o seni hissedebiliyor!

 

Karnınızı nazikçe dürterseniz, yanıt olarak daha fazla hareket edebilir. Bebeğinizin beyninden geçen darbeler, yüz kaslarının egzersiz yaptığı anlamına gelir. Onun küçük özellikleri hızla şaşılıktan ve kaşlarını çatlaklara kadar birbiri ardına bir ifade oluşturur. Ayrıca kapalı kapakları altında yavaş göz hareketleri yapmaya başlıyor.