top of page

En Sık Yaşanan 10 Hamilelik Belirtileri

1. Göğüs Uçlarında Karıncalanma

 

Hamilelik hormonları göğüslerinize kan akışını arttırdıkça, meme uçlarınızda karıncalanma hissi hissedebilirsiniz. Bu, gebeliğin en erken belirtilerinden biri olabilir ve bazen bir hafta kadar bir süre içinde fark edilir. Vücudunuz hormon dalgalanmasına alıştığında, bu his azalır.

2. Akıntı ve Kasılmalar


Hamileliğin 6. haftasında akıntı görebilirsiniz. Pantolonlarınızda veya uyandığınızda hafif pembe veya kahverengi renkli bir leke fark edebilirsiniz veya hafif kramp hissedebilirsiniz.

Uzmanlar, çok erken hamilelikte lekelenmenin neden gerçekleştiğinden tam olarak emin değiller. Gelişmekte olan plasentadan kaynaklandığı düşünülmektedir.

Olağandışı görünen herhangi bir kanamanız varsa doktorunuza mutlaka danışın.

3. Hasta hissetmek

 

Eğer şanslıysanız, bulantıdan yaşamazsınız. Bununla birlikte, sabah bulantısı erken gebeliğin yaygın bir belirtisidir. Genellikle yaklaşık altı haftalık hamileyken başlar, ancak dört haftalıkta da görülebilir. Yorgunluk ve mide bulantısı, hatta kusma hissedebilirsiniz. Bu bulantılar günün her anında yaşanabilir.

4. Göğüslerde Şişme

 

Özellikle hamileliğinizin 6. haftasında, göğüsleriniz giderek daha hassas hale gelebilir. Göğüslerinizin daha büyük ve şiştiğini, damarların cildin hemen altında göründüğünü fark edebilirsiniz. Hassasiyet ilk trimesterde en yaygın olma eğilimindedir ve hamilelik ilerledikçe hafifler.

5. Yorgun hissetmek 

 

Vücudunuz bebeğinizi desteklediği için hamileliğin ilk aşamalarından itibaren kendinizi yataktan çıkamayacak kadar yorgun ve uykulu hissedebilirsiniz. Bunun en temel nedeni hamilelik hormonlarıdır, çünkü bunlar sizi yorgun, üzgün ve duygusal hissettirebilir.

 

Yorgunluk tek başına kesin bir semptom olmasa da, yaygın bir hamilelik belirtisidir. Yorgunluğun ilk trimesterde ve üçüncü trimesterde sizi daha çok etkilediğini görebilirsiniz.

6. Sık Sık Tuvalete Gitmek

 

Yaklaşık altı haftalık hamilelik döneminden itibaren, daha sık tuvalet ihtiyacınız olduğunu fark edebilirsiniz. Bu, hamilelik hormonlarının, sisteminizde daha fazla kan hacminin ve böbreklerinizin çok sıkı çalışmasının bir kombinasyonudur. Bununla birlikte, idrar yaparken ağrı veya yanma hissi hissederseniz, idrar yolu enfeksiyonu geçiriyor olabilirsiniz. Bu şekilde bir sıkıntınız olduğunu düşünüyorsanız doktorunuza görününüz.

7. Daha Koyu Göğüs Uçları

 

Deri değişiklikleri hamilelik sırasında yaygın görünür. Fark edebileceğiniz ilk değişikliklerden biri, meme uçlarınızın etrafındaki cilt çemberinin kararmasıdır. Bu yaklaşık sekiz hafta içinde olabilir. Ayrıca meme uçlarınızın etrafındaki tümseklerin daha belirgin hale geldiğini ve meme uçlarınızın daha dik olduğunu görebilirsiniz. Vulva ve vajinanız daha derin, morumsu bir kırmızıya dönüşebilir, ancak muhtemelen bunu fark etmeyeceksiniz!

8. Aşerme ve Değişen Koku Hissi

 

Aşerme hamileliğin bir belirtisi olabilir. Ağzınızda metalik bir tat hissedebilir veya sabah kahvenize veya yumurta gibi genellikle sevdiğiniz bir yiyeceğe bakamadığınızı fark edebilirsiniz. Koku duyunuz da değişebilir ve yiyecek veya yemek kokularına karşı daha duyarlı olabilirsiniz.

9. Adet Gecikmesi

 

Genellikle düzenli bir adet döngünüz varsa ve adet süreniz zamanında başlamazsa, başka semptomlar görmeden önce muhtemelen bir gebelik testi yaptırmalısınız. Adet gecikmesi hamileliğin en kesin belirtilerinden biridir. Ancak dönemleriniz genellikle düzensizse adet gecikmesini fark edemeyebilirsiniz. Bu durumda, hassas göğüsler, bulantılı ve artan tuvalet ihtiyacı hamile olduğunuzun erken ipuçları olabilir.

10. Pozitif Bir Gebelik Testi

 

Geciken adet döneminin ilk gününe kadar beklerseniz, evde yapabileceğiniz hamilelik testi size güvenilir bir sonuç verecektir.

Hızlı İpucu 1: Hamilelik için gerekli hazırlıklar için Hamilelik için Hazırlık sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Hızlı İpucu 2: Hamilelik süresini hafta hafta takip edecebileceğiniz Hafta Hafta Hamilelik sayfası ile sizin ve bebeğinizin gelişim durumu konusunda detaylı bilgi alabilirsiniz.

bottom of page