10 Haftalık Hamilelik ve Bebek Gelişimi

10_haftalık_hamilelik.jpg

Bu bebeğiniz için büyük bir hafta!

 

Şimdiye kadar, hücrelerin beyni ve sinir sistemi, uzuvları ve tüm büyük organları haline geldiği embriyonik gelişim aşamasındaydı.

 

Bu hafta, doğana kadar süren fetal aşamaya geçişini işaret ediyor. Bundan sonra, rahmin dışındaki hayata hazır olana kadar büyüyecek ve gelişecek.

 

Bebeğiniz yeşil zeytin büyüklüğünde. Baştan aşağıya (taçdan kıç) yaklaşık 3,1 cm (1,2 inç) ölçer ve yaklaşık 4 g (0,1 oz) ağırlığındadır.

 

Şimdi başı daha yuvarlak ve dik, kulaklarının dış kısmı tamamen gelişmiştir ve bacakları iyi şekillendirilmiştir. Göz kapakları kapatılmış ve yaklaşık 27 haftalık hamileliğe kadar bu şekilde kalacak.

 

Minik parmakları ve ayak parmakları artık perdeli değil, kolları ve bacakları omuz ve kalça eklemlerinde dönebilir ve elleri kalbinin üzerinde buluşabilir. Küçük olabilir, ama çok aktif, yeni uzuvlarını tekmeliyor ve yüzüne dokunmak için uzanıyor.

 

Plasenta gelişmeden önce bebeğinize besin sağlayan yumurta sarısı kısa sürede küçülecektir. Bebeğiniz, dakikada yaklaşık 180 atım atan tam gelişmiş bir kalbe sahiptir. Bu sizinkinden iki veya üç kat daha hızlı.

 

Böbrekleri, bağırsakları, beyni ve karaciğeri (şimdi yumurta sarısı yerine kırmızı kan hücreleri yapıyor) dahil olmak üzere diğer hayati organları, hamileliğiniz boyunca gelişmeye devam etseler de çalışmaya başlıyor.